Prvi slučaj malih boginja u Srbiji: Upozorenje na značaj vakcinacije

Od strane Ozon
0 komentari

Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ obavestio je javnost o potvrđenom prvom slučaju malih boginja u Srbiji u ovoj godini. Na Institutu za virusologiju, vakcine i serume „Torlak“ potvrđen je slučaj kod 15-godišnjeg deteta iz Beograda.

Prema saopštenju Batuta, dete nije bilo vakcinisano, a hospitalizovano je zbog zapaljenja pluća na Klinici za infektivne i tropske bolesti „Prof. dr Kosta Todorović“.

Imajući u vidu ozbiljnost ovog slučaja i epidemiološke karakteristike malih boginja, Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“, u saradnji sa Ministarstvom zdravlja, preduzima mere za pooštren nadzor nad ovom bolešću na teritoriji Srbije. Predložene mere uključuju prijavu sumnje, laboratorijsku dijagnostiku, izolaciju i lečenje obolelih, zdravstveni i epidemiološki nadzor, kao i vakcinaciju nevakcinisanih i nepotpuno vakcinisanih lica.

Prema podacima koje prenosi agencije Tanjug, obuhvat vakcinacijom MMR vakcinom u drugoj godini života iznosio je 74,8% u 2021. godini i 81,3% u 2022. godini. Obuhvat drugom dozom pre upisa u prvi razred osnovne škole bio je 85,8% u 2021. godini i 89,5% u 2022. godini.

S obzirom na ciljne vrednosti od 95% obuhvata, sadašnji podaci ukazuju na potrebu za povećanjem svesti o značaju vakcinacije radi sprečavanja širenja bolesti u populaciji.

Podsećamo da je tokom najveće epidemije malih boginja u Srbiji u poslednjih 20 godina, tokom 2017. i 2018. godine, registrovano oko 5.800 obolelih, od kojih je većina bila nevakcinisana, nepotpuno vakcinisana ili sa nepoznatim vakcinalnim statusom. Ovo je rezultiralo hospitalizacijom trećine obolelih, od kojih su 15 smrtnih ishoda, uključujući četvoro dece mlađe od pet godina.

U prethodnoj 2023. godini, u Srbiji je registrovano 50 slučajeva morbila, od kojih je većina, 94%, bila nevakcinisana.

Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ apeluje na roditelje da u dogovoru sa izabranim lekarom zakazuju termine za vakcinaciju dece u skladu sa Kalendarom imunizacije. Vakcinacija je ključna mera zaštite od teških oblika obolevanja, bolničkog lečenja i smrtnih ishoda.

U slučaju pojave simptoma kao što su povišena temperatura, osip po telu, curenje iz nosa i crvenilo očiju, važno je odmah se obratiti izabranom lekaru u domu zdravlja. Potrebno je sprovesti hitnu i vanrednu reviziju vakcinalne kartoteke od strane pedijatara kako bi se evidentirala deca koja nisu vakcinisana ili su nepotpuno vakcinisana i sproveo njihov vakcinacijski program.

Možda Vam se svidi i