Sedam uhapšenih poreskih inspektora iz Beograda osumnjičeni su da su dve godine zloupotrebama i unošenjem lažnih podataka pomagali firmama da povrate porez. Kako Blic saznaje, njihovi klijenti su bila preduzeća registrovana u Beogradu, čiji su vlasnici kineski državljani, koji praktično ne postoje. Iza tih firmi krije se organizovana kriminalna grupa, a poreski inspektori su ojadili budžet države za čak 124 miliona dinara.
Poreski inspektori uhapšeni na radnom mestu – Ozon Media
Firme koje su se našle na ovom spisku „povlašćenih“ mahom su registrovane na Voždovcu, međusobno su povezane i sarađuju, a pregledom ovih preduzeća u APR-u vidi se identičan modus operandi.
Vlasnici, kao i direktori ovih firmi su kineski državljani, a osnovni kapital ne prelazi 1.000 dinara.
Najstarija firma je registrovana 2018. godine, ali nijedna od njih nije poslovala pre 2022. godine. Njihovo poslovanje nije duže od godinu dana, to jest, zabeleženo je samo prošle godine.
Ove firme se mahom vode kao „nespecijalizovana trgovina na veliko i malo“, ali jedna od njih je registrovana i za „gajenje jednogodišnjih i dvogodišnjih biljaka“, piše Blic.
Ono što dodatno potkrepljuje sumnje da su ovi kineski državljani samo „fantomi“, jeste i činjenica da su osumnjičeni poreski inspektori sačinjavali popisne liste magacina, navodili su da su prisutni bili i članovi komisije – kineski državljani, koji u tom trenutku nisu bili u Srbiji.
Iako se uvidom u zvanične podatke kineskih firmi ne mogu videti imena iz Srbije, iza njih, kako saznaje Blic, zapravo stoji organizovana kriminalna grupa sa sedam članova, na čijem čelu je A. O. (44), a koja je „pala“ 21. avgusta, nepunih mesec dana pre hapšenja poreskih inspektora.
„Više javno tužilaštvo u Beogradu će u saradnji sa Ministarstvom unutrašnjih poslova i Sektorom unutrašnje kontrole Poreske uprave Ministarstva finansija nastaviti rad na procesuiranju svih zloupotreba u državnom aparatu, sa posebnom pažnjom usmerenom na rad Poreske uprave, koja je kičma finansijskog sistema države“, rekao je za Blic Glavni javni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Nenad Stefanović.
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu je predložilio određivanje pritvora za zaposlene u Poreskoj upravi, osumnjičenih da su oštetili državni budžet za oko 124 miliona dinara.
To tužilaštvo je u saopštenju navelo da se oni sumnjiče za izvršenje više krivičnih dela „zloupotreba službenog položaja“, te da je nakon saslušanja, predloženo određivanje pritvora.