Oboleli u proseku imaju 15 do 20 kontakata

Od strane Ozon
0 komentari

Oni koji su oboleli od virusa korona u proseku su imali 15-20 kontakata, koji takođe moraju biti ispitani na prisustvo tog virusa, ali taj broj zavisi, pre svega, od godina starosti obolelog, izjavio je danas epidemiolog Predrag Kon.

„U proseku 15-20 kontatka su imali oboleli, ali to se menja i sam prosek se ne prati“, rekao je Kon na pres konferenciji odgovarajući na pitanje novinara NIN-a.

Kon je dodao da broj kontakata zavisi i od godina starosti obolelog, odnosno da li je reč o radnoaktivnom delu stanovništva ili starijim osobama.

„Najviše je bilo radno aktivnih, pa su kontakti relativno veliki, a kod starijih je neuporedivo niži. Ali, srećom starijih nismo mnogo ni imali, oni su se uglavnom zadesno inficirali“, rekao je Kon.

Kon je takođe naglasio da kada je pacijent sa blagom slikom u kućnoj izolaciji odlaže odlazak kod lekara i ne može uvek na vreme da primeti promene u svom zdravstvenom stanju, dok se u privremenim bolnicama to prati na dnevnom nivou i može da se spasi nečiji život ili skrati lečenje pacijenta.

Na pitanje Pinka da li ima dovoljno medicinskih radnika Predrag Kon je ponovio da se iz posla odmah isključuju zdravstveni radnici koji su pozitivi, ispituju se njihovi kontakti, čak i oni koji nemaju nikakve tegobe, koji se, takođe, isključuju iz procesa rada, kako ne bi došlo do prenošenja infekcije.

„Takvu zamisao smo imali unapred, svesni da ćemo ostati bez kadra. Sad smo u maksimumu, a relativno dugo treba da se oni vrate na posao, jer treba da imaju dva negativna nalaza“, rekao je Kon.

On je dodao da će se to prestrojavanje u hodu kasnije opisivati kao izuzetno osmišljeno i pravilno pripremljeno ponašanje.

Kon je naveo i da svi zdravstveni radnici, sa lakšim simptomi ili bez simptoma, odlaze u improvizovane bolnice, kao bi tom izolacijom svesno učestvovali u sprečavanju širenja infekcije, što je, takođe, njihov doprinos.

Nema popuštanja bez dve sedmice pada novih inficiranih
Predrag Kon istakao je da danas da je za postepeno popuštanje restriktivnih mera potrebno najmanje dve nedelje jasnog smanjenja broja novih infekcija.

Kon je, na konferenciji za štampu, kazao da se nalazimo u najznačajnijoj nedelji po pitanju infekcija, da je ovo maksimum.

Preneo je da je neposredno pre konferencije razgovarano sa predsednikom Aleksandrom Vučićem, koji je pitao kada se može očekivati popuštanje mera, i tražio da struka o tome raspravlja.

„Ja sam mu direktno odgovorio da mora najmanje dve nedelje da se vidi potpuno jasan pad broja novih slučajeva, pa da može da se razmišlja o postupnom ukidanju mera“, rekao je Kon i dodao da to može biti krajem aprila.

„Ali, oprezno, vrlo oprezno će o tome da se odlučuje, to je sigurno“, naglasio je Kon.

Bez mera imali bi eksplozivan rast obolelih i mrtvih
Da nisu preduzete mere za sprečavanje širenja virusa korona to bi bilo eksplozivno, u smislu da bi se završilo za šest nedelja, ali sa ogromnim brojem zaraženih, samim tim i onih kojima je potrebna hospitalizacija, respirator, a što neminovno dovodi i do povećanja smrtnih ishoda, izjavio je danas epidemiolog Predrag Kon.

On je ponovio svoj stav da se na kraju nećemo stideti našeg, srpskog scenarija koliko god, kako kaže, da bude napadan u budućnosti.

Na redovnoj konferenciji za novinare, Kon je upitan kakav bi srpski scenario bio da nisu preduzete mere, kazao da to ne bi bio srpski scenario, već neki „scenario X“ i dodao da ne može da tvrdi da bi bio italijanski ili španski.

„Ali, bez preduzetih mera, smanjenja kontakta, socijalne distance, jednostavno to bi bilo eksplozivno, u šta nema sumnje. To se svuda dešava eksplozivno ukoliko nema mera, a to znači da bi se sve završilo u šest nedelja sa ogromnim brojem zaraženih, a onda samim tim u kratkom vremenskom periodu velikog broja onih koji traže bolničko lečenje i na kraju ogromnog broja onih koji u kratkom vremenskom periodu bi morali na respirator“, poijasnio je Kon.

Dodaje da umesto postupnog povećanja broja pacijenata koji zahtevaju respirator, tada bi imali sve odjednom.

„U takvim situacijama nijedan zdravstveni sistem nije pokazao sposobnost adaptacije, svi su bili mnogo više napadnuti samom infekcijom, za kratko vreme su obolevali i zdravstveni radnici i samim tim isključeni iz mogućnosti da pruže pomoć“, kaže Kon.

Ističe da kolaps zdravstvenog sistema zajedno sa velikim brojem zaraženih i onih kojima je potreban respirator dovodi neminovno do povećanja broja smrtnih ishoda i to je, kako kaže, nešto što smo na veliku žalost viđali u Italiji i Španiji.

„Uslovno rečeno imali smo sreće da sve to vidimo i shvatimo da sa ovim virusom nema šale“, kazao je.

Navodeći da su mnogi iz struke smatrali da ovaj virus neće izazvati epidemiju, Kon je kazao da ih je KOVID 19 sa te strane na neki način iznenadio, jer je pokazao veći potencijal, nego što su mnogi očekivali.

„Bilo je onih koji su verovali da može imati pandemijski potencijal, pre svega mislim na profesora Radovanovcića, jer je on na to upozoravao, ali, svejedno, brzo smo reagovali i preokrenuli čitav način razmišljanja“, dodaje Kon.

Kako zaključuje, u Srbiji je bilo ravnomerno i nećemo se stideti na kraju našeg srpskog scenarija koliko god, kako kaže, da bude napadan u budućnosti.

Kon je kazao da najviše inficiranih ima u Beogradu, bez obzira što je utisak da je daleko veći pritisak za smeštaj na jugu Srbije.

„Urađeno je što smo mogli. Pratićemo i dalje epidemiološku situaciju. Ne vidim da može još nešto da se uradi, osim da se poštuju mere“, podvukao je Kon.

Preneo je svoj lični utisak da se nejednako poštuju mere – negde izrazito, a negde ne toliko – ali da to tokom događanja nije moguće procenjivati.

„Ono što znam od pandemije gripa jeste da je smrtnost bila 15:1 u zavisnosti od okruga. Radi se o kulturološkom pitanju. Stvara se godinama neko mišljenje da su respiratorna oboljenja nešto što prolazi, ali u ovom slučaju je bila potrebna brza reakcija“, objansio je on.

Kon je pozvao građane, posebno iz delova zemlje gde se ponašaju tako kao da ne shvataju ozbiljnost oboljenja, da idu u kovid ambilante da se pregledaju ako imaju simptome i da ne razmišljaju o tome da će moći da prevaziću bolest na nogama.

„Važno je na vreme da se otkriju i da se odmah meri saturacija, odnosno količina kiseonika u krvi. Ako pravovremeno stigne pacijent na respirator on ima ozbiljnu šansu da preživi, ako ne onda gotovo da nema šanse. Svi koji imaju povišenu temperaturu, osećaj kratkog daha, bilo kakvu težinu prilikom disanja neka idu na testiranje u kovid ambulante“, zaključio je on.

Nijedna bolnica nije postala žarište, zbog strogih mera
Nijedna bolnica nije postala žarište korona virusa, upravo zato što su propisane stroge mere, izjavio je danas epidemiolog Predrag Kon.

„Nije postala, jer to nije dozvoljeno, tu se domah “odseklo“, tako što svi koji imaju i najmanje simptome ne mogu da rade, čak i oni asimptomatski, kod kojih je potvrđen virus, isključeni su iz rada“, rekao je Kon odgovarajući na pitanja novinara.

Kaže da je to urađeno iako su to ljudi, koji retko mogu da prenesu infekciju, pošto su minimalne šanse da se to dogodi uz zaštitnu opremu.

Kon je rekao da ne znamo trenutno kakav nam je imunitiet populacije, pošto su stari odmah sklonjeni, kao i deca, jer su zatvorene škole.

„To ćemo preko leta otkriti, uradićemo na reprezentativnom uzorku i utvrditi koliki je imunitiet u populaciji. To je veoma važno za dalja odlučivanja po pitanju korona virusa“.

Kon je rekao da su i zdravstveni radnici navikli po pitanju sezonskog gripa slobodno da se ponašaju i da je zato uvedena za njih obavezna vakcinacija, ali da se nije sprovodila baš najbolje.

Dodaje da je uvedena vakcinacija obavezna za njih i na neke boginje, kao što će biti obavezna vakcinacija za zdravstvene radnike i kada bude pronađena vakcina za koronu.

Sve smo uradili da nema žasišta u zdravstvenim ustanovama, po cenu da žrtvujemo kapacitete, rekao je Kon i dodao da to za sada funkcioniše, s obzirom da smo na maksimum epidemije.

„Očekujem da će to do kraja teći bez većih problema“, dodao je on.

Na pitanje ima li nedoumica o korona virusu i šta lekare buni u ovoj epidemiji, Kon kaže da lekare u Srbiji ništa ne buni, jer se zna da je virus izazvao epidemiju i da se lako prenosi, što je, kaže, dovoljno za sve mere koje se preduzimaju.

On je rekao da je još otvoreno pitanje šta će se dešavati preko leta, da li će virus opstati, da li će se preneti na južnu zemljinu hemisferu, kako će se prenositi…

Predrag Kon je što se tiče domova za stare objasnio je da nema načina da lica koja se eventualno zaraze u domu za stare budu izolovana, kao ni drugi koji su sa njima imali kontakt, uključujući zaposlene.

Nema mesta da se svi izmeštaju na drugo mesto, rekao je Kon.

Situacija pod kontrolom, a bez opuštanja, da se ne preokrene
Nijedna mera se ne sprovodi proizvoljno i to je osnovni razlog zašto se svi slažemo da treba da držimo situaciju sa korona virusom pod kontrolom, što je veoma važna stvar u šestoj nedelji, izjavio je ministar Zlatibor Lončar.

Epidemilog Predrag Kon je rekao da je u petoj nedelji bila najava da idemo na gore, pošto je počela sa 305 zaraženih, ali da se to nije dogodilo i da sada šestu nedelju počinjemo sa većom brojkom od oko 270 zaraženih, ali da je ona opet manja nego na početku pete nedelje.

„Sam početak šest nedelje je već nešto niži i samo da ostane tako. Nadam se da će se već krajem šeste nedelje brojka spustiti. Neću, ipak, ništa da prognoziram, sačekaćemo“.

Kon kaže da će nagli pad značiti da se dve nedelje za redom to jasno vidi, da oko toga nema dileme, odnosno da virus polako izgubi snagu prenošenja.

„Tek tada možemo ozbiljno početi raspravu o tome (o merama), a dotle moramo da držimo ozbiljno situaciju pod kontrolom, a posebno u domovima za stare gde može sve da nam padne ako korona virus uđe u njih“, kazao je Kon.

Dodaje da je sve preudzeto da se to ne desi i da će, ako se to desi, morati striktno i brzo da se reaguje i da se zaposleni i sa najmanjim simptomima sklone sa posla.

„Umereni optimizam treba negovati, ne smemo se sada opuštati, jer ako krene naopako, može vrlo brzo da se izokrene. Tu je izlaz samo u gvozdenoj disciplini“, poručio je Kon.

Izvor: Tanjug

Možda Vam se svidi i