Vrednost ukradene struje prošle godine dostigla je milijardu dinara, a od početka ove godine otkriveno je 1.630 krađa, odnosno, neovlašćeno je potrošeno 280 miliona dinara struje. U EPS-u kažu da pojačavaju kontrolu.
Struja se krade raznim intervencijama na strujomeru, a sve češće sa bandera gde se direktno prikače najveći potrošači – kotlovi, TA peći i drugi uređaji i mašine. Monterske ekipe to lako otkriju, a neretko dolaze po prijavi, obično komšija.
Sandra Alagić iz „EPS Distribucije“ ističe da poseduju detektore koji mogu da evidentiraju manipulaciju na brojilu.
„Takođe, postoje telefoni za prijavu neovlašćenog korišćenja električne energije. Negde oko 50 odsto tih krađa otkrijemo na osnovu prijava“, istakla je Alagićeva.
Građani uglavnom znaju kako se može proveriti potrošnja, ali malo ko to radi.
„Jedino da pogasim sve po kući pa da vidim da li se okreće brojčanik“, kaže jedan od građana sa kojima je razgovarala ekipa RTS-a.
Neki bi pozvali ovlašćeno lice koje će da proveri instalaciju, dok drugi upoređuju račune.
Distribucije su u akciji otkrivanja krađa danonoćno, a česte su, kažu, i vanredne provere. Merna mesta moraju biti dostupna, pa brojila izmeštaju na javne površine, što je i evropska praksa.
„Formirane su posebne službe kontrole koje se isključivo bave ovim poslom. Jedan od osnovnih zadataka je da otkrijemo ljude koji se time bave u svojim redovima“, ukazala je Alagićeva.

Pametnim brojilima protiv krađa

U Agenciji za energetiku očekuju da će pametna brojila, koja EPS treba da uvede do 2020, eliministi gubitke na osnovu krađa. Građani protrošnju mogu pratiti i kroz grafički prikaz na računima.
„Svaki potrošač kada dobije račun dobije za svaki mesec potrošnju koju je imao poslednjih 13 meseci. Kad imate pametno brojilo imate mogućnost i softvera da pratite da li ta potrošnja odstupa ili ne odstupa. I bez toga EPS čini velike napore da se smanji neovlašćena potrošnja“, objašnjava Aca Marković iz Agencije za energetiku.
Prošle godine zbog krađe struje 300 ljudi završilo je u zatvoru. Za to krivično delo u evropskim zemljama su kazne oštrije. Recimo, domaćinstva koja budu otkrivena u nelegalnoj potrošnji, posle toga se mogu snabdevati samo preko kartica: „koliko uplatiš – toliko potrošiš“.

novaekonomija.rs

Možda Vam se svidi i