Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević izjavio je da ne može da kaže da je izvesno, ali da veruje da vlada može da postigne sporazum sa četiri reprezentativna prosvetna sindikata oko povećanja plata, dodajući da u toku sledeće nedelje očekuje njihov odgovor na trenutnu ponudu.
„Mi smo spremni da sledećeg četvrtka na vladi usvojimo novu uredbu o novim koeficijentima za obračun plata u prosveti. Naravno, onda ostaje pitanje aneksa kolektivnog ugovora, ili zakona o finansiranju fakulteta i univerziteta, tu imamo otvoreno pitanje“, rekao je Vučević za Radio-televiziju Vojvodine.
Premijer ističe da će u oktobru ove godine, ako se postigne dogovor, dolazi do ispunjenja ključnog zahteva da početna plata u prosveti bude izjednačena sa prosečnom zaradom u republici.
„To nije prosek javnog sektora, nego cele države. Ja mislim da je to dobra ponuda, jer će 107.000 dinara biti početna plata u prosveti u oktobru. Samo je ostalo par finesa oko Kolektivnog ugovora, sa tim što sam svestan da su sindikati izloženi ogromnom pritisku tajkunskih medija i onih koji misle da će biti obojenih revolucija u Srbiji, koje naravno neće biti i kojima odgovara da dogovora ne bude. Nadam se da su zaposleni u prosveti svesni da neko zarad sopstvenih interesa radi protiv postizanja dogovora. Ja stvarno ne bih voleo da sindikati podlegnu tom pristiksku i ne vode računa o njihovom osnovnom zadatku, a to je zaštita socijalno ekonomskih interesa zaposlenih.
Dodao je da ga čekaju i pregovori sa sindikatima u predškolskim ustanovama, navodeći da je apsolutno spreman da razgovara oko vaspitačica, ali da je tu problem da li će lokalne samouprave biti opterećene time.
„Pitanje je da ne opteretimo lokalne samouprave da li oni to mogu da izdrže. Vaspitačice dobijaju platu iz budžeta gradova i opština. Nije problem za vladu da sve prihvati, ali je pitanje da li male opštine to mogu da izdrže. To je nešto o čemu ćemo pričati“, rekao je Vučević.
Govoreći o postizanju dogovora sa prosvetnim sindikatima, ocenio je da bi to bilo značajno ne samo iz ugla prosvetnih radnika, već i iz ugla normalnog početka drugog polugodišta u osnovnim i srednjim školama 20. januara.
„Da se dogovorimo kada će biti zaključene ocene (iz prvog polugodišta) koje trenutno nisu (jer je vlada donela odluku da ranije završi polugodište) i da prosto škola bude mesto za obrazovanje i vaspitanje, a ne za političke poligone. Tu su sindikati apsolutno saglasni“, kazao je Vučević.
Naveo je da sindikati na sastanku nisu tražili „amnestiju onih koji su politički zloupotrebljavali škole“, dodajući da će prosvetna inspekcija ispitati da li je bilo takvih zloupotreba.
„Oko toga nema igre. Ja sam to rekao u dobroj nameri i vidim da ima dobrih efekata koliko god da je bilo napada na tu moju izjavu, stvari su proste – škole moraju da rade“, rekao je premijer.