Policijska istraga koja se vodi prema nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu izazvala je veliku pažnju javnosti, jer je obuhvatila četiri poznate nevladine organizacije (NVO) koje se bave pitanjima demokratije, ljudskih prava, transparentnosti i civilnog društva. U pitanju su organizacije Centar za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA), Građanske inicijative, Centar za praktičnu politiku i Trag fondacija. Građanske inicijative, Centar za praktičnu politiku i Trag fondacija dele istu adresu.
Tužilaštvo je naložilo prikupljanje dokumentacije, uključujući i proveru finansijskih tokova i donacija, posebno onih koje su stigle iz fondova USAID-a. Pored toga, institucijama poput Narodne banke Srbije i Upravi za sprečavanje pranja novca upućeni su zahtevi za analizu novčanih transakcija ovih organizacija, kako bi se ustanovilo da li je došlo do bilo kakvih nepravilnosti u upravljanju sredstvima.
Tužilac Nenad Stefanović naveo je da se predistražni postupak vodi kako bi se utvrdilo postojanje elemenata krivičnih dela zloupotrebe položaja odgovornog lica i pranja novca. Pored sumnje u zloupotrebu finansijskih sredstava, prekomerna koncentracija novca na računima nekoliko nevladinih organizacija, netransparentan proces dodele sredstava i odsustvo celovitih finansijskih izveštaja ukazuju na osnovanu sumnju u zakonitost trošenja sredstava USAID-a.
Stefanović je naveo da se predistražni postupak vodi u pravcu utvrđivanja postojanja elemenata krivičnih dela zloupotrebe položaja odgovornog lica i pranja novca.
„Prekomerna koncentracija sredstava na računima nekoliko nevladinih organizacija, netransparentan proces dodele sredstava uskom krugu organizacija i odsustvo celovitih finansijskih izveštaja ukazuju na osnovanu sumnju u zakonitost trošenja sredstava USAID-a“, izjavio je tužilac.
„Zahtev za saradnju sa Ministarstvom pravde SAD usledio je nakon navoda o mogućim zloupotrebama sredstava. Istraga će obuhvatiti sve relevantne finansijske tokove i poslovne aktivnosti ovih organizacija“, izjavio je Stefanović.
Tužilaštvo nastavlja sa predistražnim radnjama, kako bi se razjasnili svi aspekti finansiranja ovih organizacija i zakonitost njihove delatnosti. Iako se istraga vodi u cilju utvrđivanja potencijalnih krivičnih dela, nevladine organizacije su najavile da neće odustati od borbe za transparentnost i nezavisnost civilnog sektora u Srbiji.
Provera novčanih transakcija nevladinih organizacija (NVO) može biti opravdana ako postoji osnovana sumnja u finansijske nepravilnosti, pranje novca ili finansiranje nelegalnih aktivnosti. Međutim, takve provere moraju biti sprovedene u skladu sa zakonom, uz poštovanje prava organizacija i principa transparentnosti.
U Srbiji, NVO podležu zakonima o finansijskom poslovanju, uključujući:
Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma – kojim su definisane procedure za nadzor transakcija
Zakon o udruženjima – koji reguliše rad i finansiranje udruženja
Zakon o računovodstvu i reviziji – koji određuje obaveze vođenja finansijskih izveštaja
U Srbiji, NVO su dužne da transparentno prikazuju finansijske izveštaje i mogu biti predmet nadzora ako postoje sumnje u nepravilnosti. Ako postoji sumnja da se neka organizacija zloupotrebljava za prikrivene finansijske tokove, moguće je sprovesti proveru preko nadležnih institucija poput Narodne banke Srbije (NBS) ili Uprave za sprečavanje pranja novca.