Ministarstvo odbrane Republike Srbije raspisalo je konkurs za upis u vojne škole, koji će trajati do 31. marta. Mladići i devojke zainteresovani za vojno obrazovanje imaju priliku da konkurišu za različite programe, od srednjoškolskog do akademskog nivoa.
Kapaciteti i smerovi
Ovogodišnji konkurs predviđa upis:
- 240 budućih kadeta Vojne akademije,
- 33 kadeta Medicinskog fakulteta Vojnomedicinske akademije (VMA),
- 110 učenika Vojne gimnazije (80 za Opšti smer, 20 za Vazduhoplovni smer, pet za drugi i pet za treći razred Opšteg smera),
- 80 učenika Srednje stručne vojne škole „1.300 kaplara“.
Programi i uslovi za upis
Vojna akademija u školskoj 2025/2026. godini nudi osnovne akademske studije na smerovima:
- Kopnena vojska,
- Vojno vazduhoplovstvo,
- Vojnoelektronsko inženjerstvo,
- Vojnomašinsko inženjerstvo,
- Tehnološko inženjerstvo materijala i zaštite,
- Vojnosaobraćajno inženjerstvo,
- Ekonomija odbrane,
- Protivvazduhoplovna odbrana.
Medicinski fakultet VMA nudi integrisane akademske studije medicine i stomatologije (studijski program stomatologije je u procesu akreditacije). Studije medicine traju šest godina i omogućavaju studentima sticanje stručnog zvanja u sanitetskoj službi Vojske Srbije.
Za upis na Vojnu akademiju mogu konkurisati mladići i devojke rođeni 2003. godine ili kasnije, dok za Medicinski fakultet VMA važi starosna granica 2005. godište ili mlađi. Kandidati moraju imati završenu četvorogodišnju srednju školu ili biti maturanti.
Kandidati za studijski program Vojno vazduhoplovstvo dodatno prolaze medicinske, zdravstvene i psihološke procene, kao i selektivne obuke – padobransku i letačku.
Vojna gimnazija i Srednja stručna vojna škola
Za upis u Vojnu gimnaziju pravo prijave imaju kandidati rođeni 2009. godine ili kasnije, dok je za drugi i treći razred granica 2008. odnosno 2007. godište. Selekcioni proces obuhvata psihološku i medicinsko-zdravstvenu procenu, fizičku proveru i testove iz matematike i srpskog jezika.
Srednja stručna vojna škola „1.300 kaplara“ nudi obrazovne profile u oblastima:
- Vazduhoplovnotehnički smer,
- Elektronska dejstva,
- Telekomunikacije i informatika,
- Artiljerijsko-raketna jedinica za PVO,
- Vazdušno osmatranje i javljanje.
Posle završetka školovanja, učenici se primaju u Vojsci Srbije u činu vodnika.
Pogodnosti tokom školovanja
Svi polaznici vojnih škola imaju obezbeđen smeštaj, ishranu, udžbenike, školsku opremu, zdravstvenu zaštitu i mesečna novčana primanja. Nakon završetka školovanja, kadeti i učenici postaju profesionalni pripadnici Vojske Srbije.
Prijave su otvorene do 31. marta 2025. godine, a više informacija o konkursu može se pronaći na zvaničnoj internet stranici Ministarstva odbrane.