Sremska Mitrovica –Mitrovačka gimnazija, koja broji preko 600 učenika, a većina su maloletni đaci, obavestila je učenike i roditelje da će od ponedeljka, 7. aprila, praćenje online nastave biti obavezno za sve đake. Kako se navodi u saopštenju škole, odsustvovanje sa časova biće evidentirano, a prema učenicima koji ne budu prisustvovali nastavi postupaće se u skladu sa važećim propisima.
Pojedini učenici, nezadovoljni ovom odlukom, javno su izrazili protivljenje, smatrajući da je reč o „pokušaju da se zadrži kontrola“, te pozvali sve učenike i profesore na bojkot nastave putem platforme Google Classroom. U objavi koja se deli društvenim mrežama, oni ističu da online nastava do sada nije bila obavezna, te da se ne slažu sa eventualnim sankcijama.
Iz škole, međutim, poručuju da svaki učenik ima pravo na obrazovanje, ali i obavezu da redovno prati nastavu. Naglašavaju da narušavanje nastavnog procesa može imati ozbiljne posledice po školsku godinu i upis na naredne nivoe obrazovanja.
„Molimo roditelje da razgovaraju sa svojom decom o značaju redovnog praćenja nastave i njihovoj odgovornosti za sopstveno obrazovanje. Samo zajedničkim naporima možemo osigurati da učenici dobiju kvalitetno znanje i uspešno završe školsku godinu“, navodi se u saopštenju.
U cilju očuvanja kontinuiteta obrazovanja, časovi će trajati po 45 minuta, a raspored i organizacija nastave biće blagovremeno dostavljeni učenicima.
Prema Zakonu o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja (član 105), učenik je dužan da redovno pohađa nastavu, a škola je obavezna da vodi evidenciju prisustva. U slučaju neopravdanog izostanka većeg broja časova, mogu uslediti pedagoške mere, uključujući i ponavljanje razreda ili izricanje vaspitnih mera.
Pored toga, član 112 istog zakona obavezuje roditelje na saradnju sa školom i aktivno učešće u obrazovanju dece. Pozivanje na bojkot može se tumačiti kao ometanje obrazovnog procesa, što dodatno komplikuje situaciju i otvara prostor za potencijalne disciplinske postupke.
Grupa učenika Mitrovačke gimnazije uputila je javni poziv na bojkot obavezne online nastave, koja je, prema najavi uprave škole, uvedena od ponedeljka 7. aprila putem platforme Google Classroom.
U saopštenju koje se širi među učenicima i na društvenim mrežama, navodi se da učenici „najoštrije osuđuju” grupu koja je odlučila da pohađa online nastavu i pozivaju sve učenike i profesore da joj se ne priključe.
U nastavku saopštenja učenici navode da žele da ostanu solidarni sa studentima i profesorima koji su pogođeni trenutnom situacijom u obrazovanju, i naglašavaju da smatraju „nečasnim” svako jednostrano delovanje protiv volje učenika.
Međutim, ovaj poziv na bojkot nosi i određene rizike.
Prema Zakonu o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, učenici su u obavezi da pohađaju nastavu u formatu koji škola propiše, bilo da je u pitanju neposredna (uživo) ili nastava na daljinu. Ukoliko škola uvede online nastavu u skladu sa zakonom i uputstvima Ministarstva prosvete, nepohađanje nastave može biti tretirano kao neopravdano izostajanje.
Takođe, škola ima pravo da organizuje nastavu na daljinu u vanrednim okolnostima, kao što su blokade, štrajkovi ili drugi oblici ometanja redovnog obrazovnog procesa. Svi izostanci sa takve nastave ulaze u zvaničnu evidenciju, što može uticati na vladanje i opšti uspeh učenika.
Rizičnost poziva na bojkot i relevantni zakoni
Iako učenici imaju pravo na slobodno izražavanje mišljenja, pozivanje na bojkot obavezne nastave nosi ozbiljne posledice, naročito imajući u vidu da su srednjoškolci u većini slučajeva maloletna lica. Ovakvo ponašanje može biti problematično u više aspekata:
1. Obaveznost nastave
Prema Zakonu o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja („Sl. glasnik RS”, br. 88/2017, 27/2018 – dr. zakon i 10/2019):
Član 112, stav 1: „Učenik je dužan da redovno pohađa nastavu i izvršava školske obaveze.”
Član 112, stav 3: „Ukoliko učenik neopravdano izostane sa nastave više od 25% u mesecu, škola je dužna da o tome obavesti roditelja/staratelja i nadležni Centar za socijalni rad.”
2. Odgovornost roditelja
Član 114: „Roditelj, odnosno drugi zakonski zastupnik, odgovoran je za redovno pohađanje nastave od strane deteta.” U slučaju nepridržavanja, roditelji mogu biti pozvani na razgovor u školu ili čak novčano kažnjeni, u skladu sa zakonom.
3. Disciplinske mere za učenike
Član 117: Škola ima pravo da preduzme vaspitno-disciplinske mere prema učeniku koji krši pravila ponašanja i ne pohađa nastavu bez opravdanja.
4. Upotreba tehnologije i online nastave
Ministarstvo prosvete Republike Srbije već je u ranijim periodima jasno navelo da su oblici nastave putem platformi kao što su Google Classroom ili Microsoft Teams ravnopravni sa neposrednom nastavom, kada ih škola uvede kao zvaničan vid obrazovanja.
Pozivanje na bojkot nastave, posebno kada se odnosi i na maloletne učenike, predstavlja rizik i za učenike i za roditelje, a škola je zakonski obavezna da reaguje. Iako su razlozi za nezadovoljstvo možda opravdani u kontekstu šire društvene situacije, obrazovanje ne sme biti sredstvo političkog izražavanja i mora ostati u okviru zakonskih okvira.
Napomena: Objavljeni poziv na bojkot potpisuju „učenici Mitrovačke gimnazije“, ali nije jasno da li se radi o zvaničnoj ili neformalnoj grupi. Rukovodstvo škole se do trenutka pisanja ovog teksta nije zvanično oglasilo.
Podsećamo, u Republici Srbiji, srednje obrazovanje nije obavezno. Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja propisuje da je osnovno obrazovanje obavezno za svu decu, dok srednje obrazovanje pruža mogućnost učenicima da nastave školovanje nakon osnovne škole.