Zastarelost poreza – Prestanak obaveze – Otpis duga: Šta građani treba da znaju

Od strane Ozon
11 komentari

Sremska Mitrovica, Ozon Media – Građani i preduzetnici često imaju pitanja o zastarelosti poreza, prestanku poreske obaveze i mogućnostima za otpis duga. Zakon o poreskom postupku i poreskoj administraciji precizira ovu oblast, i važno je razumeti kako se zastarelost poreza primenjuje u praksi.

Zastarelost poreza:

Prema Zakonu o poreskom postupku i poreskoj administraciji, pravo Poreske uprave na utvrđivanje i naplatu poreza i sporednih poreskih davanja zastareva za pet godina od dana kada je zastarelost počela da teče. To znači da Poreska uprava ima pet godina da utvrdi i naplati porez nakon što je dospelost poreza nastupila. Međutim, prema članu 114ž istog zakona, postoji i apsolutni rok zastarelosti, koji iznosi deset godina.

Prestanak obaveze:

Apsolutna zastarelost poreza nastupa kada je prošlo deset godina od isteka godine u kojoj je porez trebalo utvrditi ili naplatiti. Ako Poreska uprava ne naplati porez u roku od pet godina od nastanka poreske obaveze i ne preduzme bilo kakve radnje za naplatu, gubi pravo na naplatu.

Opomene i prekid zastare:

Važno je napomenuti da zastarelost može biti prekinuta ukoliko Poreska uprava šalje opomene ili preduzima bilo kakve radnje u cilju naplate poreza. U takvom slučaju, zastarelost počinje teći iznova i primenjuje se petogodišnji rok. Dužnici često nisu obavešteni o ovim radnjama, što može dodatno komplikovati situaciju.

Poreski dugovi za preduzetnike:

Za preduzetnike, zakon o obligacionim odnosima definiše zastarelost. Preduzetnici su fizička lica koja posluju na tržištu i odgovaraju svojom celokupnom imovinom za obaveze iz poslovanja. Prema ovom zakonu, obaveze preduzetnika ne zastarevaju nakon pet godina, već se primenjuje opšti rok zastarelosti od deset godina.

Preduzetnik je fizičko lice koje posluje na tržištu i za obaveze iz poslovanja odgovara svom svojom imovinom. Po definiciji preduzetnik je „poslovno sposobno fizičko lice koje obavlja delatnost u cilju ostvarivanja prihoda“. To znači da se za obaveze preduzetnika primenjuje Zakon o obligacionim odnosima koji uređuje zastarelost, a Zakon definiše zastarelost kao prestanak prava zahtevanja ispunjenja obaveze.

Mogućnosti odlaganja plaćanja:

Poreska uprava može odobriti odlaganje plaćanja poreza u određen broj rata, u zavisnosti od visine duga, najduže do 60 meseci. Fizička lica trebaju ispuniti određene uslove da bi dobila odlaganje plaćanja, kao što je da iznos duga iznosi najmanje 10% oporezivih prihoda u godini koja prethodi godini podnošenja zahteva za odlaganje.

Bez obzira na to da li ste fizičko ili pravno lice, preduzetnik ili paušalac, imate pravo na odlaganje plaćanja dugovanog poreza. Poreska uprava može odobriti određen broj rata u zavisnosti od visine duga, a najduže do 60 meseci, uz mogućnost korišćenja odloženog plaćanja do 12 meseci. U slučaju da porez duguje fizičko lice, dug može biti odložen ako iznosi najmanje 10 odsto oporezivih prihoda u godini koja prethodi godini u kojoj je podnet zahtev za odlaganje. Na primer, ako poreski obveznik podnese zahtev za odlaganje poreza u ovoj godini, analiziraće se prihod koji je ostvario u prethodnoj godini.

Važno je napomenuti da je najbolje rešenje izbeći dugovanja i prolongiranje obaveza. Poreske obaveze treba namiriti u zakonskim rokovima kako bi se izbegle nepotrebne kamate i komplikacije.

Ukoliko građani i preduzetnici imaju bilo kakva pitanja ili nedoumice o poreskim obavezama, uvek je preporučljivo da se obrate poreskom savetniku ili pravnom stručnjaku radi pravilnog vođenja poreskih poslova i izbegavanja nepotrebnih problema.

Možda Vam se svidi i

11 komentari

Vidoje Drazic 29.10.2023. - 9:20 am

Relativni rok je 5 godina ako poreska ne pokrene nikakav postupak a ako pokrene onda je apsolutni rok deset godina. A ako ipak na kraju isteka podnesu neku opomenu opet ide rok od 5 godina. Znači apsolutna zastara ne postoji. Ke razumem.

Crveni 22.06.2024. - 4:01 pm

Na dug od 68.000. Kamata za 10 god 120.000 šta pričate vi Uopšte?!!!

Zoki 29.10.2023. - 10:32 am

Tako na papiru, u praksi poreska uprava prinudno naplacuje dugove zastarele preko 10 godina, koje je po zakonu duzna da sama otpise

Zoran 22.06.2024. - 4:14 pm

Nema otpisivanje PIO duga poljoprivrednika do smrti!

Dragoslav 23.06.2024. - 6:48 pm

Supruga je nasledila kucu kao poklon pre 12 god ali porez se jos uvek vodi na pokojnu tetku da li je taj porez koji imamo zastareo do sada porez nije placen

Ozon 23.06.2024. - 10:23 pm

Obratite se advokatu koji će vam napisati zahtev za brisannje duga poreza koji je zastareo

Sladjana 22.06.2024. - 9:34 pm

Ne znam ko opisuje zastarelost.Nije tacno da zastarelost prestaje opomenom.Takodje zastarelost obaveza se ne razlikuje kod preduzetnika

Zoli 23.06.2024. - 12:00 am

Da,a kad hoćeš da iskoristiš poresku pretplatu onda je 5 godina rok i nemožeš ništa da preduzmeš da produžiš taj rok!

Pera Ribar 23.06.2024. - 8:35 am

Pre 20godina sam kupio stan i nisam platio porez na prenos apsolutnih prava ali redovno placam godisnji porez za tu nekretninu koji dolazi na moje ima. Nikad nisam dobio nikakvu opomenu od poreske. Da li je obaveza za placanje tog poreza zastarela?

Milinko 23.06.2024. - 10:08 am

Preselio sam se praveći drugo domaćinstvo dve kuce i jedan manji pomoćni sa gradnjom sam poveo krajem 2017.g završio 2020.g i dobio upotrebne dozvole.dobio porez računali 2017 -2018_2019 -2020_2021_2022_l2023.zalio sam se poreskoj nisu uvazili sada sam se zalio ministarstvu finansija i čekam odgovor i odma da kažem svako rešenje .god.55.000 do 60.000.da li je to normalno oni su bre samovoljni otimaci jedan grabez i dokle ce ovaj narod izdržati ove harace (ne radnike)

Gaga 23.06.2024. - 11:53 pm

Građani bez dobijenog fešenja ne mogu da ostvare nikakvo svoje pravo, a država bez rešenja Poreske uprave s pravom traži uplatu poreza na nepokretnosti . Za ne ispunjenja iste naplaćuje i kamatu.Da li je to zakonski u redu?

Komentari su zatvoreni.