Sremska Mitrovica – U četvrtak, 31. oktobra, Sremska Mitrovica svečano je obeležila 80 godina od oslobođenja u Drugom svetskom ratu, podsećajući na herojstvo boraca koji su oslobodili grad i odbranili vrednosti slobode i antifašizma. Ceremonija je održana ispred Spomenika oslobodiocima na platou kod Železničke stanice, okupljajući brojne građane, zvaničnike, predstavnike Vojske Srbije i goste.
Himnom Republike Srbije „Bože pravde“ započet je svečani program povodom 80 godina od oslobođenja Sremske Mitrovice u Drugom svetskom ratu, na platou ispred Železničke stanice.
Na svečanom obeležavanju jubileja, gradonačelnik Branislav Nedimović istakao je značaj i istorijski teret koji ovaj dan nosi. S govornice, obratio se prisutnima: „Kad god ovde stanem, obuzme me trema i nalet neverovatnog talasa odgovornosti za svaku izgovorenu reč. Pre svega zbog onih koji su svoj život dali za ovaj grad,“ rekao je Nedimović.
Podsetio je prisutne na trenutak od pre pet godina, kada su trg oko železničke stanice rekonstruisali u znak sećanja na 75 godina oslobođenja grada. „Kao da je juče bio 31. oktobar 2019. godine, kada smo ovom trgu dali novi život. Od tada do danas, za samo pet godina, kao da se svet promenio. Ni slutili nismo te noći da ćemo uskoro proći kroz ludilo pandemije i da će, na hiljadu kilometara od nas, ponovo početi rat za odbranu vrednosti nastalih u borbi protiv fašizma. Kao da je ceo svet poludeo,“ istakao je gradonačelnik, podsećajući na težinu i značaj očuvanja tekovina slobode.
Nedimović je podsetio prisutne na borbu jedinica 16. vojvođanske udarne divizije i sovjetske Crvene armije koje su 1. novembra 1944. godine oslobodile grad, a odmah potom obnovile Železničku stanicu, simbolizujući novi početak. „Nemam nameru da sudim o svetskim sukobima, ali znam da ne smemo izneveriti ni 16. vojvođansku diviziju, ni 5. krajišku, ni one koji su na spomen-groblju dali živote, koji su oslobodili ovaj grad od fašističkog terora i još većeg ustaškog zla. Na ovom mestu, pre 80 godina, Nemci i Ustaše su hteli da unište život ovde uništavanjem železničke stanice i pruge. Ali mi danas znamo da su odlukom oslobodilaca, već 1. novembra 1944. godine, započeli život obnavljanjem. Time je naš grad pokazao svoju izuzetnost,“ rekao je on.
Tokom govora, Nedimović je najavio obnovu muzeja na spomen-groblju, ističući važnost očuvanja sećanja na žrtve fašističkog terora. „Imam amanet koji mi je ostavio Đođe Stojšić, jedan od najvećih gradonačelnika Sremske Mitrovice: nikada ne pominji, ne daj sliku onima koji su vodili ovaj grad od 1941. do 1944. godine, već samo pominji zločine koje su činili,“ rekao je Nedimović. „Ispuniću ovaj zavet i otići korak dalje – na proleće ćemo obnoviti muzej u znak sećanja na 6.000 žrtava u ustaškim jamama.“
Podsećajući na lične žrtve koje je njegova porodica podnela tokom Drugog svetskog rata, dodao je: „Ovo sećanje ne smem da izneverim zbog devet izgubljenih života iz porodice Nedimović tokom rata, zbog baba Đukinih poklanih roditelja i braće na Grmeču u januaru 1942. godine, i pradede Branislava, po kome nosim ime, jednog od prvih partizana u selu Stejanovci.“
Istoričar Andrija Popović, direktor Muzeja Srema, osvetlio je istorijske činjenice i značaj herojskog otpora koji je Sremska Mitrovica pružala tokom rata, dok je nastup Vojnog orkestra iz Niša dodatno uveličao svečanu atmosferu događaja.
Na kraju ceremonije, okupljeni su minutom ćutanja odali počast svim žrtvama rata. Gradonačelnik Nedimović je završio govor snažnom porukom: „Moramo da sačuvamo sećanje na ovu veliku borbu i pobedu, jer mi smo Mitrovčani.“
Obeležavajući osam decenija slobode, Sremska Mitrovica pokazala je da pamti žrtve i slavi herojstvo svojih oslobodilaca, šaljući jasnu poruku o važnosti očuvanja mira i antifašističkih vrednosti za buduće generacije.