Veći porez u 2025. godini: Koliko zapravo plaćamo porez na stan i zašto?

Od strane Ozon
2 komentari

Sremska Mitrovica – 26 oktobra, odbornici grada Sremska Mitrovica doneli su odluku o utvrđivanju prosečnih cena kvadratnog metra nepokretnosti za obračun poreza na imovinu u 2025. godini. Kako tržište nekretnina beleži stalni rast, povećanje cena kvadrata odražava promene u potražnji i dostupnosti stambenog prostora, što će uticati i na veći porez za narednu godinu.

Grad je podeljen u četiri zone, a prosečne cene kvadrata utvrđuju se na osnovu proseka cena iz najmanje tri transakcije po zoni tokom prvih devet meseci prethodne godine. U prvoj zoni stanovi imaju prosečnu cenu od 162.312 dinara po kvadratnom metru, dok je u četvrtoj zoni ta cena 44.148 dinara. Kod kuća, porez u prvoj zoni iznosi 84.466 dinara po kvadratnom metru, a u četvrtoj 30.793 dinara.

Gradonačelnik Sremske Mitrovice danas je objasnio dodatne faktore koji utiču na visinu poreza, kao što su starost objekta i popusti za redovne platiše.

„Moj posao je da, pored razvoja ovog grada, na kvalitetan i zakonit način obezbedim budžetske prihode u Sremskoj Mitrovici. Mislim da ste vi svedoci, čak je i u medijima pisano da je, posle Novog Sada, najveća prodaja stanova i najviša cena nekretnina u Vojvodini upravo u Sremskoj Mitrovici. A sada dolazimo do paradoksa – hvalimo se visokim cenama kvadrata, dok se istovremeno protivimo propisivanju odgovarajućeg poreza,“ rekao je on.

Gradonačelnik je zatim istakao kontradiktorne zahteve odbornika tokom Skupštine grada: „Svi hoće da imaju apsolutno sve, i ako može – besplatno. Ali porez na imovinu mora da prati tržišne vrednosti. Najlakše je stati iza govornice i kritikovati. Evo konkretnih činjenica – porez na imovinu za stan od 60 kvadrata u centru grada, ako je nov i bez primene amortizacije, iznosi oko 16.500 dinara godišnje, ili oko 130-140 evra, sa dodatnim popustom od 10% za redovne platiše.“

Osvrćući se na aktuelne cene zakupa, gradonačelnik je istakao da stan od 65 kvadrata u centru može da se izda za 300 evra mesečno, dok je godišnji porez na imovinu za taj stan oko 130 evra. „To je apsurdna disproporcija. Svi žele čiste ulice, parkinge i ostale usluge, ali porez na imovinu mora biti u skladu s realnim tržišnim vrednostima. Kada se izda lokal od 100 kvadrata u centru grada za 1.500 evra mesečno, a godišnji porez je svega 300-400 evra, jasno je da postoji nesklad. “

Primer oporezivanja u naselju Matije Huđi

Gradonačelnik je pružio primer povećanja poreza za stan od 70 kvadrata u naselju Matije Hudji. „Prošle godine, porez za takav stan bio je 10.539 dinara, a ove godine će biti 13.634 dinara, što je oko 115-120 evra. Redovnim platišama, sa popustom, porez će iznositi nešto iznad 100 evra,“ objasnio je. „Stanovi u ovom naselju su izgrađeni 1984. godine, gotovo svi su izgrađeni pre tog perioda, imaju amortizaciju, odnosno umanjenje, od 40% na ovaj iznos. Plus, ako živiš u tom stanu, imaš umanjenje, ako redovno plaćaš, još 10%. To su činjenice.“

Oporezivanje kuća u prigradskim naseljima

Gradonačelnik je pomenuo i kuće u prigradskim naseljima. „Imamo oko 6.000 kuća koje se ne oporezuju, jer su kvadrature određene pre deset godina. Sada planiramo da ponovo popišemo sve i vidimo koliki su kapaciteti grada. ,“ rekao je gradonačelnik, naglašavajući važnost adekvatnog oporezivanja u skladu s tržišnim vrednostima.

Možda Vam se svidi i

2 komentari

Q 08.11.2024. - 9:32 am

..’neznanje’ ili namera…Svi znamo da se kod izdavanja stana ili lokala PLACA DODATNIH 20% POREZA Drzavi, uz vec postojeci porez po kvadratnom metru na imovinu, za tu ISTU nekretninu, sto se sa razlogom smatra DUPLIM OPOREZIVANJEM. U nasoj susednoj zemlji (R. Hr.) NE POSTOJI POREZ NA NEKRETNINE (imovinu), sto je jedino ispravno prema svojim gradjanima.

Q 08.11.2024. - 11:06 am

..i da, kada se izda lokal u centru grada za 1500e. mesecno, mesecni porez je 20%, tj. drz. ide 300e. uprkos tome sto je vec uzela porez na tu istu nekretninu, malo..?!

Komentari su zatvoreni.