Ulica slatkog imena: Šećer sokak

Od strane Ozon
1 komentar

Sremska Mitrovica – Turisti često istražuju centar grada Sremske Mitrovice, oslanjajući se na preporuke s interneta, a Sremska Mitrovica ima mnogo toga da ponudi. Ipak, malo je onih koji znaju priču o jednoj od zanimljivijih ulica u gradu, koja nosi najslađe ime – Šećer sokak. Iako se na prvi pogled čini da naziv ove ulice potiče od trgovine šećerom, stvarnost je daleko intrigantnija.

Sremska Mitrovica, poznata po svojoj bogatoj trgovačkoj prošlosti, oduvek je bila ekonomski centar regiona. Od proizvodnje baruta i svile do trgovine žitom i solju, grad je izgradio svoje bogatstvo na plodnoj sremskoj zemlji, za koju stari kažu: „U Sremu posadiš dugme, a ono naraste.“

Na trgu, danas poznatom kao Žitni trg, trgovalo se žitom, dok je Solarski trg ime dobio po velikim džakovima soli, koja je tu stizala, prepakivana i prodavana dalje. U neposrednoj blizini ovih trgova nalazi se Šećer sokak, ulica koja spaja centar grada i Stari šor. Danas je ova ulica poznata po apotekama, cvećarama, i najviše – zlatarama, ali njeno ime nije vezano za trgovinu šećerom, kao što bi mnogi pomislili.

Naziv Šećer sokak potiče od kafane „Pariz“, koja se nalazila odmah iza sadašnjeg parkinga zgrade „Stoteksa“. Krajem 18. i početkom 19. veka, kafana „Pariz“ bila je mesto poznato po stepenicama koje su vodile do deset soba, u okviru čuvenog „kuplejara“ – takozvane kuće crvenih fenjera. Ulica je dobila ime po „slatkom životu“ koji se tamo odvijao, a ne po šećeru.

Sa ulaskom Vojvodine u sastav Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, prostitucija je bila zabranjena. Iako ove sobe ne postoje već više od sto godina, sam naziv Šećer soba zadržao se do danas.

Dok danas turisti i prolaznici uživaju u uređenim trgovinskim radnjama, cvećarama i zlatarnicama, Šećer sokak nosi tragove prošlosti koja priča priču o starim vremenima i boemskom životu Sremske Mitrovice. Poput mnogih evropskih gradova, i Sremska Mitrovica imala je svoju „slatku“ ulicu, ali ona nije bila zaslađena šećerom, već pričama iz kafane „Pariz“.

Dakle, sledeći put kada prođete kroz Šećer sokak, setite se da je ova ulica nekada bila sinonim za jedan drugačiji, boemski način života.

Možda Vam se svidi i

1 komentar

Dragan 18.09.2024. - 8:19 am

Zar Secer sokak nije dobio ime po kafani koja je bila na samom ulazu u ulicu?Na tom mestu danas je pekara.Inace kafana se zvala „Kod tri glave secera“,pa je po toj kafani ulica i dobila ime.

Komentari su zatvoreni.