U Staroj Pazovi zabeležen dvocifren broj žrtvi dečijih brakova: Najviše prijavljenih slučajeva u Novom Sadu, Staroj Pazovi i Leskovcu

Od strane Ozon
0 komentari

Od svih centara za socijalni rad u Srbiji koji su podneli izveštaje o deci žrtvama dečijih brakova, novosadski je prijavio najviše takvih slučajeva.

Kako se navodi u izveštaju koji je objavio Republički zavod za socijalnu zaštitu u 2023. godini, 47 centara za socijalni rad (27,6 odsto) imali su na svojoj evidenciji decu žrtve dečijeg braka. Najviše slučajeva prijavio je Centar u Novom Sadu, zatim u Staroj Pazovi i Leskovcu.

Prema podacima iz izveštaja, Centar za socijalni rad u Novom Sadu imao je na evidenciji 49 dece žrtava dečijeg braka, Leskovac 18, dok je u Staroj Pazovi evidentirano 11 takvih slučajeva. Pored ovih centara, slučajevi dečijih brakova zabeleženi su i u Rumi, Zrenjaninu, Baču, Knjaževcu, Kraljevu, Loznici, Novom Pazaru i drugim mestima.

Tokom 2023. godine, centri za socijalni rad identifikovali su ukupno 182 deteta žrtve dečijeg braka, od kojih su 12 (6,6%) dečaci, a 170 (93,4%) devojčice. Na dan 31. decembra 2023. godine, na evidenciji centara nalazilo se 123 deteta, a centri za socijalni rad su na zahtev suda dali nalaz i mišljenje za sklapanje maloleletničkog braka za 47 dece.

Podaci o nacionalnoj pripadnosti ukazuju da je dečiji brak najrasprostranjeniji među decom romske nacionalnosti. Od ukupnog broja dece, 119 je romske nacionalnosti (65,4%), od kojih je 110 devojčica, a 36 (32,7%) su mlađe od 15 godina. Pored romske dece, evidentirana su i deca drugih nacionalnosti, uključujući srpsku, bošnjačku, mađarsku i druge.

Obrazovni status dece žrtava dečijih brakova pokazuje da većina ima završeno osnovno obrazovanje, ali 15 identifikovanih žrtava nije pohađalo osnovnu školu, dok dva deteta nikada nisu bila uključena u obrazovni proces. Prosečan udeo romske dece koja ne pohađaju osnovnu školu u ukupnom broju dece koja ne pohađaju školu je 82,5 odsto, dok je prosečan udeo romske dece koja nikada nisu išla u školu 66,7 odsto.

Neintegrisanost porodice u lokalnu zajednicu, život u izolovanim i neuslovnim naseljima, su veoma značajni faktori za pojavu i održavanje dečijeg braka. Međutim, podaci za 2023. godinu ukazuju da samo 22 deteta koja su bila žrtve dečijih brakova potiču iz porodica koje su živele u podstandardnim naseljima.

Ostaje nepoznato da li su pokrenuti postupci posledica nasilja vezanog za dečiji brak ili drugih propusta u roditeljskom funkcionisanju. U 2023. godini, 24 deteta bila su bez roditeljskog staranja, dok je za 132 deteta planiran ili vođen postupak lišavanja roditeljskog prava roditelja.

Možda Vam se svidi i