Stefan Mančić čuvar tradicionalne muzike

Od strane Ozon
0 komentari

SREMSKA MITROVICA. Stefan Mančić, jedan je od mladih Mitrovčana koji uspešno predstavlja i grad Sremsku Mitrovicu, jer njegov početak rada i današnjeg uspeha, duboko je utemeljen u baš ovom gradu.

Stefan je rodjen 1993 godine u Sremskoj Mitrovici, i kako sam kaže, osim ljubavi prema muzici i folkloru, za ono što je on danas, zaslužni su i njegovi mentori iz M.Š “Petar Krančević” iz Sremske Mitrovice.

Stefan je srednju muzičku školu završio u Sremskoj Mitrovici 2012. godine na odseku za harmoniku u klasi prof.Milorada Šaponje. Masterirao na Fakultetu muzicke umetnosti u Beogradu 2019. godine, na Katedri za etnomuzikologiju pod mentorstvom dr Mirjane Zakic. Osvajač 2 srebrne, 1 bronzane i 1 zlatne plakete sa Etno akademskim orkestrom na Evropskoj smotri srpskog folklora.

Stefan Mančić vodi rad i koordinira, već nekoliko godina uspešnim , Etno – akademskim orkestrom.

Etno – akademski orkestar osnovan je 2016. godine, na inicijativu grupe studenata etnomuzikologije, Katedre za etnomuzikologiju FMU u Beogradu. Pored etnomuzikologa, članovi ovog orkestra su takođe diplomirani instrumentalisti na različitim instrumentima. Orkestar broji 14 članova.

U poslednje četiri godine EAO ostvaruje veoma uspešnu saradnju sa Ansamblom narodnih igara i pesama Kosova i Metohije ,,Venac“ iz Gračanice, na koju je posebno ponosan. Pored toga, orkestar je angažovan kao stručno – tehnička podrška u okviru protokola o saradnji sa JP ,,Pošta Srbije“, za potrebe KUD-a ,,Đoka Pavlović“ , pri Pošti. Pored navedenih institucija orkestar povremeno ostvaruje saradnju sa Ministarstvom pravde i Udruženjem za odbranu ćirilice ,,Dobrica Erić“. Orkestar je nastupio i na međunarodnoj konferenciji Ministarstva pravde i Evropske unije u Narodnom muzeju, i kao prvi orkestar ovog tipa u Vili ,,Mir“ istim povodom. Takođe, orkestar je redovan učesnik Evropske smotre srpskog folklora dijaspore i Srba u regionu  u pratnji najkvalitetnijih ansambala Slovenije i Nemačke i može se pohvaliti sa osvojenim 1 zlatnom, 2 srebrne i 1 bronzane plakete na ESSF dijaspore i Srba u regionu.

Stefan Mančić je i koordinator orkestra ansambla „Venac”

 „ Ansambl „Venac“ uspečno čuva tradiciju i širi kulturu narodnog folklora nastupima i mnogobrojnim aktivnostima Profesionalnog, Omladinskog i dečijih ansambala. Nakon 1999. Ansambl se nalazio u izbeglištvu u Nišu, na inicijativu kolektiva se već oktobra 2003. vraća na Kosovo i Metohiju u Čaglavicu nadomak Prištine, a 2008. godine još jednom seli se i to u Gračanicu, koju od tada zove svojim domom. Proslavio je pola veka postojanja 2014. godine i tada usmerava svoju inicijativu na građenje budućnosti. Kuriozitet je da imamo zaposlenog jednog dečka upravo iz Srema, iz Šida. U Gračanici, malenom mestu velikog imena gde Milutinov manastir stameno čuva srpsko ime, „Venac” sa velikom čašću sakuplja, čuva, neguje, razvija i prezentuje kulturno nasleđe kako sa Kosova i Metohije tako i cele Srbije kroz igru, pesmu, muziku i običaje. Okupljamo decu, osnovano je pet dečjih ansambala, osnovan je i Omladinski ansambl u Gračanici, sa ciljem da se nastavi tradiciju očuvanja narodnih igara i pesama i već oni broje preko 300 mladih umetnika.”

“Venac” je osnovalo Ministarstvo kulture Srbije 1964. godine, 1999. godine je proteran iz Prištine, nekoliko godina je radio u Nišu, a 2003. godine se vraća na Kosovo i Metohiju, prvo u Čaglavicu, a sada radi u Gračanici.

Jedan od dva nacionalna ansambla, “Venac”, nema svoje prostorije, već profesionalni, omladinski i dečji ansambli vežbaju u prostorijama Doma kulture Gračanica.

Možda Vam se svidi i