Sremska Mitrovica – Narodna skupština Republike Srbije usvojila je Zakon o budžetu za 2025. godinu, kojim su definisana sredstva za gradove i opštine. Sremska Mitrovica će naredne godine dobiti 254.994.496 dinara, svrstavajući se među vodeće gradove u Vojvodini po visini nenamenskih transfera iz republičkog budžeta.
Koliko novca ide lokalnim samoupravama u Vojvodini?
Najveći iznos sredstava u Vojvodini namenjen je Novom Sadu, koji će primiti 918.682.241 dinar. Ostali gradovi koji slede uključuju:
- Sombor – 381.737.563 dinara,
- Sremska Mitrovica – 254.994.496 dinara,
- Subotica – 240.430.956 dinara,
- Ruma – 231.215.517 dinara,
- Odžaci, Kovačica, Kovin, Šid i Bačka Palanka – između 204 i 226 miliona dinara.
Namene budžetskih sredstava
Zakonom o finansiranju lokalne samouprave predviđeno je da godišnji ukupni iznos nenamenskih transfera za sve lokalne samouprave u Srbiji iznosi 33,3 milijarde dinara. Ova sredstva lokalne zajednice koriste za raznovrsne aktivnosti, uključujući:
- Održavanje komunalne infrastrukture.
- Pružanje javnih usluga.
- Podršku lokalnim projektima u oblasti obrazovanja, zdravstva i kulture.
Budžet za 2025. godinu predviđa i značajna povećanja u drugim oblastima:
- Plate i penzije: Povećanje plata u javnom sektoru za 8%, u prosveti za 11%, i penzija za 10,9%.
- Kapitalne investicije: Ulaganje 7,4% BDP-a u infrastrukturne projekte poput puteva, brzih pruga, škola i bolnica.
- Zdravstvo: Rast budžeta za zdravstvo na 613,9 milijardi dinara, sa fokusom na lekove, smanjenje listi čekanja i preventivne programe.
- Poljoprivreda: Subvencije u vrednosti od 138,5 milijardi dinara, uz dodatne refakcije za gorivo.
- Kultura: Povećanje budžeta za kulturu na 17,8 milijardi dinara, uz dodatna sredstva za izgradnju i rekonstrukciju kulturnih objekata.
3 komentari
Sr.Mitrovica s najskupljim grejanjem u Vojvodini, s najvećim porezom, Sr.Mitrovica, grad sa čak, najskupljim sladoledom u Srbiji, npr.Možda zvuči bezazleno to sto spominjem sladoled, ali nije.Napišite koju reč i o najskupljem, jer i tu smo vodeći, čak i pored NS.
I naravno uzimanje sa plata .. ionako bednih u javnom sektoru za koje niko nema objasnjenje.. ko uzima ?!svaki mesec par hiljada?da bi se punio buzet… i davalo sakom i kapom
I veoma velikom nezaposlenosti, fabrike prazne, na žalost!
Komentari su zatvoreni.