Ove godine, preduzeća i pravna lica podnose prijavu za naknadu za zaštitu i unapređivanje životne sredine, odnosno eko-takse, je 30. april.
Rok za podnošenje prijava, koji je sada 30. april, umesto dosadašnjeg 31. jula.
Eko-taksa, propisana Zakonom o naknadama za korišćenje javnih dobara, važi kao jedan od načina kontrole i unapređenja stanja životne sredine. Promene u odredbama Zakona, koje su usvojene u oktobru 2023. godine, prvi put će se primenjivati prilikom podnošenja prijava i utvrđivanja obaveza plaćanja za 2024. godinu.
Prema novim odredbama, eko-taksu više ne plaćaju fizička lica, stambene zajednice i udruženja koja ne ostvaruju prihode na tržištu, niti preduzetnici tokom mirovanja. U obavezi da i dalje plaćaju eko-taksu su pravna lica, preduzetnici i ogranci stranih pravnih lica koji obavljaju aktivnosti koje utiču na životnu sredinu.
Jedna od značajnih izmena je i periodičnost plaćanja eko-takse, koja se sada vrši kvartalno u roku od 15 dana od isteka tromesečja, umesto dosadašnjeg mesečnog plaćanja do 15. u mesecu.
Visina eko-takse određuje se u zavisnosti od negativnog uticaja koji preduzeće ima na životnu sredinu i vrste delatnosti koju obavlja. Kriterijum za određivanje uticaja je pretežna delatnost preduzeća registrovana u Agenciji za privredne registre (APR).
„Ove promene su deo nastojanja da se unapredi zaštita životne sredine i podstakne odgovorno poslovanje preduzeća u skladu sa zakonskim obavezama“, istakao je Nenad Petrović iz lokalne poreske administracije. „Podnošenje prijava obavlja se isključivo elektronski putem portala LPA.“
Nepoštovanje poreske obaveze plaćanja eko-takse može rezultirati novčanim kaznama u rasponu od 10.000 do dva miliona dinara. Međutim, pre nego što se primene kazne, nadležni organi prvo šalju podsetnike i upozorenja privrednicima da izmire svoje zakonske obaveze.