Prijave poslodavaca za uključivanje u dualno obrazovanje do 15. januara 2025. godine

Od strane Ozon
0 komentari

Privredna komora Srbije poziva poslodavce da se prijave za dualno obrazovanje

Sremska Mitrovica – Privredna komora Srbije (PKS) otvorila je poziv za prijavu poslodavaca koji žele da se uključe u dualni model obrazovanja za školsku 2025/2026. godinu. Poslodavci imaju rok do 15. januara 2025. godine da se prijave putem zvaničnog sajta PKS i ponude svoje učešće u ovom savremenom obrazovnom sistemu koji kombinuje teorijsko obrazovanje sa praktičnim učenjem na radnom mestu.

Novi obrazovni profili u dualnom obrazovanju

Za školsku godinu 2025/2026. uvedena su nova zanimanja koja će biti deo dualnog obrazovanja. Među njima su: mehaničar optike, tehničar optike i tehničar fotografije. Ovi novi obrazovni profili pružaju učenicima priliku da steknu stručnost u specifičnim industrijama, dok istovremeno rade sa stručnjacima iz prakse.

Najtraženiji profili na tržištu rada

U sklopu dualnog obrazovanja, poslodavci i učenici mogu se fokusirati na sektorima u kojima je trenutno velika potražnja. To su profesije kao što su inženjeri mašinstva i elektrotehnike, stručnjaci za turizam i ugostiteljstvo, kuvari, konobari, a posebno se izdvaja područje informacionih tehnologija. Takođe, među popularnim obrazovnim profilima u okviru dualnog obrazovanja su i mehaničar motornih vozila, modni krojač, kozmetički tehničar, i tehničar dizajna grafike.

Prednosti dualnog obrazovanja za učenike i poslodavce

Jedna od ključnih prednosti dualnog obrazovanja je mogućnost da učenici već tokom školovanja steknu iskustvo u stvarnom radnom okruženju. Učenje kroz rad omogućava učenicima da nakon završetka škole lakše dođu do zaposlenja u kompanijama u kojima su obavljali praksu, a kompanijama pruža mogućnost da aktivno učestvuju u obrazovanju budućih radnika.

Dualno obrazovanje omogućava da učenici steknu potrebne praktične veštine koje su tražene na tržištu rada. To im daje konkurentsku prednost, jer osim teoretskog znanja koje stiču u školama, imaju priliku da rade sa mentorima u realnom radnom okruženju“, istakla je Aleksandra Milić, rukovodilac službe za dualno obrazovanje i obrazovne politike Privredne komore Srbije.

Nema prepreka za nastavak školovanja

Iako mnogi roditelji misle da učenici koji završe dualni model obrazovanja neće moći da nastave svoje školovanje, to nije tačno. Dualno obrazovanje nije prepreka za upis na fakultet, jer postoji i dualni model na visokom obrazovanju. Učenici koji završe srednju školu u okviru ovog obrazovnog modela mogu nastaviti svoje obrazovanje na fakultetima ili se zaposliti direktno u firmama u kojima su se obučavali.

Kako se prijaviti za dualno obrazovanje

Svi poslodavci koji žele da učestvuju u dualnom obrazovanju mogu se prijaviti putem zvaničnog sajta Privredne komore Srbije. Prijava je moguća do 15. januara 2025. godine. Na sajtu se može pronaći i konkurs za upis učenika u prvi razred srednje škole, kao i spisak svih srednjih škola i obrazovnih profila koji nude mogućnost dualnog obrazovanja.

Dualno obrazovanje predstavlja savremeni i praktičan pristup obrazovanju koji pruža učenicima šansu da steknu potrebne veštine i iskustvo, dok poslodavcima omogućava da unaprede svoje kadrove i pripreme mlade ljude za tržište rada. Ako ste poslodavac koji želi da doprinese ovom obrazovnom modelu, ne zaboravite da se prijavite do 15. januara 2025. godine i postanete deo ove korisne inicijative.

Možda Vam se svidi i