Sremska Mitrovica – U nedelju, 1. decembra, sa početkom u 18 časova, Muzej Srema organizuje predavanje posvećeno odnosima između Nebojše Maletića, uglednog advokata i političkog aktiviste iz međuratne Sremske Mitrovice, i Dragoljuba Jovanovića, profesora Beogradskog univerziteta. Ova manifestacija istražuje zemljoradnički pokret u Sremskoj Mitrovici i značaj koji je seljaštvo imalo u političkom životu grada na Savi tokom međuratnog perioda.
Govoriće:
- Andrija Popović, direktor Muzeja Srema
- Stevo Lapčević, istraživač teme
- Prof. dr Nenad Lemajić, koji će govoriti o Maletićima i njihovom mestu u istoriji grada
- Dr. Mihailo Isić sa Instituta za noviju istoriju Srbije, stručnjak za istoriju srpskog sela i političko organizovanje
- Srđan Jovanović, unuk Dragoljuba Jovanovića
Takođe, biće predstavljena sabrana dela Dragoljuba Jovanovića koja je njegova porodica izdala tokom godine, a koja su (dva kompleta) donirana Muzeju Srema i gradskoj biblioteci.
U programu će učestvovati i etno grupa Srpski dom.
O Dragoljubu Jovanoviću:
Dragoljub Jovanović bio je istaknuti univerzitetski profesor i politički radnik, koji je svoj život posvetio istraživanju i organizovanju života na selu. Kao levičar, stvorio je ideologiju „seljačkog socijalizma“, koja je seljaštvo gledala kao posebnu društvenu klasu. Zalagao se za stvaranje političke organizacije koja bi pomogla seljaštvu da razvije klasnu svest i oslobodi se stranačkih interesa koji su ih eksploatisali. Smatrao je da je neophodno izjednačiti status sela i grada u modernim društvima, jer je selo bilo nepravedno podređeno gradu.
Njegova suprotstavljenost komunistima bila je duboka, jer je smatrao da su ne samo totalitarni, već da zanemaruju seljaštvo kroz svoju ideju o radničkom ekskluzivizmu. Jovanović je više puta bio u zatvoru u Sremskoj Mitrovici, u „Kustodiji“ i Kaznioni, zbog svog političkog aktivizma.
Dragoljub Jovanović je bio i prijatelj Nebojše Maletića, a zajedno su osnovali Narodnu seljačku stranku 1940. godine. Posle Drugog svetskog rata, Jovanović je uhapšen od strane komunista, a nakon izlaska iz zatvora, izbrisan je iz društvenog života. Ipak, njegova tradicija i ideje su opstale kroz prijatelje poput porodice Maletić, koja je takođe bila pogođena zbog članstva i aktivnosti u njegovom seljačkom pokretu.
Jovanović je bio pod uticajem velikih političkih figura poput Svetozara Markovića, Aleksandra Stambolijskog i Stjepana Radića. Njegova ideja „etičkog socijalizma“ naglašavala je slobodu i sposobnost pojedinca da menja svet, nasuprot materijalizmu i ekonomiji koji su dominirali u tadašnjoj političkoj teoriji.
U srpskoj političkoj istoriji, Dragoljub Jovanović ostao je upamćen kao čovek visokih moralnih standarda, što čini osnovu na kojoj je moguće procenjivati njegovo političko delovanje i danas. Zbog toga je važno da i dalje govorimo o njegovoj ostavštini.
Pridružite nam se u Muzeju Srema na ovom važnom predavanju, 1. decembra.