Otpremnina: Sve što treba da znate o vašim pravima i novčanoj naknadi zbog prestanka radnog odnosa

Od strane Ozon
0 komentari

Ukoliko ste u procesu prestanka radnog odnosa ili ste nedavno izgubili radno mesto, važno je da znate da Vam Zakon o radu u određenim slučajevima garantuje pravo na otpremninu. Otpremnina je novčana naknada koju poslodavac isplaćuje zaposlenom kao obeštećenje za prestanak radnog odnosa i gubitak radnog mesta.

Prema Zakonu o radu, postoji nekoliko slučajeva u kojima radnici imaju pravo na otpremninu. To uključuje slučajeve kada zaposleni odlazi u penziju, kada je proglašen tehnološkim viškom ili kada radni odnos prestaje zbog pripreme firme za privatizaciju ili restruktuiranja.

Kada je radnik proglašen tehnološkim viškom, što se dešava kada dobije otkaz zbog tehnoloških, ekonomskih ili organizacionih promena u firmi koje dovode do smanjenja obima posla ili potrebe za radnom snagom, poslodavac je obavezan da mu isplati otpremninu.

Visina otpremnine može biti definisana ugovorom o radu ili drugim aktom u firmi, ali postoji minimum ispod kojeg ne sme da se ide. Taj minimum je zbir trećina zarade za svaku punu godinu provedenu kod poslodavca. Prema zakonu, zbir trećina zarada zapravo je trećina prosečnih plata koje je zaposleni primao u poslednja tri meseca rada u firmi.

U praksi, to znači da će radniku koji je proveo punih 10 godina kod istog poslodavca, sledovati otpremnina od tri prosečne zarade iz poslednja tri meseca, bez obzira na to da li je radio puno ili nepuno radno vreme.

Kada zaposleni stekne uslov za penziju, stiče i pravo na otpremninu, koja ne sme biti manja od dve prosečne bruto plate u Srbiji, prema poslednjim podacima Republičkog zavoda za statistiku.

Ukoliko poslodavac odbije da isplati otpremninu, to može rezultirati kaznom od 400.000 do milion dinara, prema Zakonu o radu. Iako su zloupotrebe retke, sindikati i pravna pomoć mogu biti od pomoći radnicima koji su oštećeni na ovaj način.

U svakom slučaju, radnici imaju zakonsko pravo na otpremninu i treba da budu upoznati sa svojim pravima kako bi zaštitili svoje interese u slučaju da se nađu u situaciji da napuste posao.

Sve o otpremnini pročitajte OVDE

Možda Vam se svidi i