Obeležavanje Svetskog dana mentalnog zdravlja u Sremskoj Mitrovici, stručna predavanja o mentalnom zdravlju, važnost pravilne ishrane i podrške zajednice.
Sremska Mitrovica – Svetski dan mentalnog zdravlja se obeležava širom sveta sa ciljem podizanja svesti o važnosti mentalnog zdravlja i pronalaženja načina za podršku pojedincima koji se suočavaju sa mentalnim izazovima. Ova prilika okuplja različite zainteresovane strane koje rade na polju mentalnog zdravlja kako bi razgovarali o svojim aktivnostima i istražili šta još treba učiniti da bi zaštita mentalnog zdravlja postala vidljivija i dostupnija svima.
Depresija: Izazov savremenog društva
Depresija je jedno od vodećih mentalnih oboljenja, a poslednjih godina je sve prisutnija među mladima. Osobe sa teškim mentalnim stanjima prerano umiru, često čak i do dvadeset godina ranije. Društvo može značajno doprineti smanjenju stope depresivnih i anksioznih stanja kroz različite aktivnosti i inicijative.
Stručna predavanja u mitrovačkoj Gimnaziji
Povodom Svetskog dana mentalnog zdravlja, juče je u mitrovačkoj Gimnaziji održano nekoliko stručnih predavanja prilagođenih srednjoškolcima. Lekari i duhovnici su razgovarali sa učenicima o važnosti mentalnog zdravlja i načinima na koje mogu pomoći sebi i drugima.
Dr. Stanimir Čekerinac, specijalista psihijatrije iz Opšte bolnice, podelio je svoja iskustva iz lekarske prakse i ukazao na to koliko je važno prestati sa stigmatizacijom psihijatrijskih oboljenja. „Psihijatrijska pomoć je prvi korak ka ozdravljenju,“ rekao je on, naglašavajući važnost potražnje stručne pomoći u teškim situacijama. Učenicima je ukazao na to kako mogu pomoći drugima oko sebe, ističući da je važno biti zdrav, srećan i uspešan.
Nakon predavanja, razgovor se nastavio u kabinetu veronauke, gde su učenici imali priliku da postavljaju pitanja i razgovaraju sa dr. Čekerinacem o njegovom izboru lekarskog poziva.
Dr. Ivana Matijašević, specijalista higijene iz Zavoda za javno zdravlje Sremska Mitrovica, održala je predavanje na temu „Pravilna ishrana“. Usredsredila se na problem brze hrane koja se često konzumira, a koja nije pogodna za mlade ljude. „Unošenje energetskih pića, cigareta i alkohola može značajno uticati na mentalno zdravlje,“ upozorila je doktorka, dodajući da su ove navike često povezane sa lošom mentalnom higijenom.
Smatra se da je najbolji način za rešavanje problema mentalnog zdravlja sveobuhvatan pristup u kojem učestvuju duhovnici, lekari, porodica i cela društvena zajednica. „Spremnost da se pomogne drugima i pronađe način da svako od nas bude dostojanstven član društva je ključna,“ istakla je doktorka Matijašević.
Obeležavanje Svetskog dana mentalnog zdravlja predstavlja važan korak u podizanju svesti i pružanju podrške onima kojima je potrebna. Učenje o mentalnom zdravlju, kao i razgovor o iskustvima i problemima, može značajno doprineti unapređenju kvaliteta života i opštem blagostanju. Ključ je u zajedničkoj borbi za zdravlje svih članova društva, uz podršku stručnjaka i zajednice.