Naslednici i penzija: Kako da se izborite sa neisplaćenim iznosima nakon smrti člana porodice

Od strane Ozon
0 komentari

Kada član porodice preminu, naslednici često nisu sigurni šta bi trebalo da rade sa neisplaćenim penzijama. Prema objašnjenju Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO), članovi porodice imaju pravo da naslede neisplaćene iznose, ali da bi to ostvarili, moraju se obratiti Fondu za izdavanje potvrde o pripadajućim, a neisplaćenim penzijama i novčanim naknadama.

Ova potvrda koristi se pred nadležnim sudom ili javnim beležnikom kako bi se celokupna imovina umrlog utvrdila kao predmet nasleđivanja. Na osnovu te potvrde, naslednici mogu podneti zahtev za nasleđivanje.

Prava naslednika na porodičnu penziju

U slučaju smrti korisnika penzije ili osiguranika, članovi porodice imaju pravo na porodičnu penziju, ali pod određenim uslovima. To pravo imaju supružnici, vanbračni partneri, deca, pa čak i roditelji preminulog, ako ispunjavaju zakonske uslove. Na primer, udovica stiče pravo na porodičnu penziju ako je do smrti supružnika navršila 53 godine života, dok udovac stiče to pravo sa 58 godina.

Takođe, deca imaju pravo na porodičnu penziju do 15. godine života, a ako se školuju, pravo se produžava do 20. ili 26. godine, u zavisnosti od vrste obrazovanja. Poseban status imaju deca sa invaliditetom, koja mogu nastaviti da primaju porodičnu penziju i nakon prestanka zaposlenja.

Kako se nasleđuje penzija?

Nasleđivanje penzije može biti kompleksno, ali važno je znati da Republika Srbija preko matičnih službi automatski obaveštava Fond PIO o smrti penzionera. Ukoliko penzioner preminu u inostranstvu, proces može biti nešto sporiji. Fond nakon toga obračunava pripadajući iznos penzije do dana smrti i proverava da li je sav iznos isplaćen.

Ako je došlo do preplate penzije, Fond će tražiti povraćaj sredstava od banke.

Pitanje novih brakova i prava na penziju

Jedna od najčešćih nedoumica među udovicama i udovcima jeste da li gube pravo na porodičnu penziju ukoliko stupe u novi brak. Fond PIO potvrđuje da udovice ili udovci ne gube pravo na porodičnu penziju ako sklope novi brak ili zasnuju vanbračnu zajednicu, a takođe, nova zajednica nema uticaja na prava koja su ostvarila deca preminulog.

Iz svega navedenog, jasno je da pravo na nasleđivanje penzije može biti dostupno, ali zahteva pravovremenu reakciju i pravnu regulaciju.

Možda Vam se svidi i