Lopovi koji se bave krađom delova automobila najviše skidaju retrovizore sa novijih vozila, farove i registarske tablice, pokazuje najnovije istraživanje. Prema rečima stručnjaka za podatke o automobilima, Matasa Buzelisa, lopove privlače gotovo svi delovi automobila, od katalizatora do točkova, jer ih mogu prodati za značajan novac.
Buzelis je istakao da retrovizori za automobile više klase mogu koštati na stotine evra, što ih čini privlačnim metama za lopove. Takođe je naglasio da se često dešava oštećenje stakala u manjim saobraćajnim nezgodama, pa se ukradena stakla lako prodaju na crnom tržištu.
„Cena farova može dostići i nekoliko hiljada evra, u zavisnosti od modela automobila. S obzirom na to da su veoma traženi na tržištu polovnih delova, lopovi često podležu iskušenju da ih ukradu. Ukradena svetla i drugi delovi ne završavaju samo na oglasnim portalima, već se često prebacuju i u inostranstvo,“ naveo je Buzelis za portal Kar Vertikal.
Pored farova i retrovizora, registarske tablice su česta meta krađa, jer se koriste za kriminalne aktivnosti poput izbegavanja gradskih kamera i zavaravanja tragova policiji.
Unutrašnji delovi automobila, kao što su paneli luksuznijih automobila, takođe su na meti lopova, iako se ređe kradu od svetala ili ogledala. Ovi delovi se kasnije prevoze u inostranstvo ili prodaju za ugradnju u oštećena vozila.
„Auto na dizalicama ili ciglama ‘neprolazni je klasik’ među lopovima. Skidanje točkova može potrajati, pa lopovi obično biraju automobile parkirane na manje osvetljenim mestima. Automobilski točkovi su prilično poželjna stavka, tako da nije teško pronaći kupce za njih,“ dodao je Buzelis.
On preporučuje korišćenje specijalnih sigurnosnih vijaka koji sprečavaju odvrtanje točkova uobičajenim alatima kao najpouzdaniji način da se izbegne neprijatno jutarnje iznenađenje.
Katalizatori su još jedan popularan plen za lopove, jer sadrže plemenite metale kao što su platina, paladijum i rodijum, koji su na visokoj ceni kod trgovaca otpadnim metalima. Prodajom katalizatora lopovi mogu ostvariti zaradu od nekoliko stotina evra.
„Vlasnici Toyota i Lexus vozila treba da budu posebno oprezni, jer su ove marke najviše na meti kriminalaca. Katalizatori ovih proizvođača sadrže više plemenitih metala, što donosi bolju zaradu. Pošto Toyota i Lexus proizvode hibride, njihovi katalizatori su obično u boljem stanju nego kod automobila na benzin,“ rekao je Buzelis.
Kako bi se zaštitili od krađe, mnogi vozači uklanjaju originalne katalizatore i ugrađuju jeftinije verzije. Polovni volani automobila ekonomske klase mogu koštati desetine evra, dok volani luksuznih automobila poput Poršea, BMW-a ili Mercedes-Benza mogu dostići cenu od nekoliko hiljada evra. U Evropi se veliki broj ozbiljno oštećenih automobila uvozi iz SAD, pa su volani poprilično traženi.
Buzelis je naglasio da su popularni modeli višeg ranga često na meti kriminalaca, te da vlasnici takvih vozila trebaju posebno voditi računa o mestu parkiranja kako bi izbegli gubitke koji mogu dostići desetine hiljada evra, prenosi Tanjug.