Kupovina automobila bez adekvatne provere može dovesti do ozbiljnih problema za novog vlasnika, uključujući neočekivane troškove, birokratske zavrzlame, pa čak i zaplenu vozila. Jedna od čestih grešaka koje kupci prave je neproveravanje da li vozilo ima neku zabranu ili pravni teret. Ovi problemi mogu proizaći iz zaostalih dugova prethodnog vlasnika, sudskih zabrana ili čak činjenice da je vozilo ukradeno i na poternici Interpola.
Kupoprodajni ugovor i plaćeni porez na vozilo ne znači da je ono prešlo automatski u posed novog vlasnika, jer postoje proceduralne zavrzlame zbog kojih je čak zabeleženo i oduzimanje – uredno plaćenog – automobila, piše Blic.
Primerni problemi sa kojima se kupci mogu suočiti:
Zaostali dugovi prethodnog vlasnika – Kao što je primer jednog Beograđanina, koji je nakon uredne kupovine i plaćanja automobila, otkrio da prethodni vlasnik duguje 80.000 dinara, što je blokiralo registraciju vozila. Da bi rešio problem, novi vlasnik je morao da plati dug koji nije njegov, jer bez toga kola nisu mogla biti registrovana. Nakon kupovine automobila, uredno plaćenog uz popunjen kupoprodajni ugovor, počeo je proces prenosa vlasništva. Tek prilikom odlaska na šalter MUP-a, prilikom registracije, otkrio je zaostali dug prethodnog vlasnika zbog kog nije mogao da registruje kola na svoje ime. To je automatski značilo, priča on, da su kola neupotrebljiva. Naplatu su u ovom slučaju preuzeli izvršitelji, pa je jedino rešenje bilo da sam reguliše dug u iznosu od 80 hiljada dinara, koliko je prethodni vlasnik dugovao JKP Infostan.
Problem je u proceduri pošto se prenos vlasništva obavlja u policiji, a ne kod notara, ali i zato što oni ne proveravaju da li je stavljena bilo kakva zabrana na predmet prodaje već samo da li se poklapaju podaci o vozilu u ugovoru i saobraćajnoj dozvoli kao i identitet kupca i prodavca.
Sudske zabrane – Jedna od ključnih provera koje mnogi kupci preskaču je pretraga sudskih zabrana na vozilu. Ove zabrane mogu sprečiti prenet vlasništvo na novog vlasnika, što znači da, iako je vozilo plaćeno i ugovor overen, procedura prenosa može biti blokirana. Preporučuje se da kupci provere na sajtu Agencije za privredne registre (APR) da li postoji neka zabrana na automobilu pre nego što izvrše kupovinu.
Problemi sa poreskim dugovima – U jednom slučaju, kupac nije mogao da završi registraciju vozila zbog dugog čekanja na potvrdu iz Poreske uprave. Problemi sa plaćanjem poreza na nasledstvo, kao u ovom slučaju, mogu produžiti prenos vlasništva i stvoriti dodatne troškove.
Interpolova poternica – Jedan od najtežih slučajeva je kada automobil završi na Interpolovoj poternici, najčešće jer je bio ukraden u inostranstvu. Kupac može legalno kupiti i registrovati automobil, ali prilikom izlaska iz zemlje, vozilo može biti zaplenjeno na granici. Tada vlasnik mora pokrenuti sudski postupak da bi pokušao da povrati novac, što je dugotrajan i neizvestan proces.
Kako se zaštititi prilikom kupovine automobila:
Provera sudskih zabrana – Pre svake kupovine vozila, preporučuje se da na sajtu APR-a proverite da li na vozilu postoji neka sudska zabrana ili pravni teret. Ove informacije mogu uključivati sudske zabrane prodaje, hipoteku ili druge pravne prepreke koje blokiraju prenos vlasništva.
Provera kod MUP-a – Još jedan korak koji može zaštititi kupce je da zajedno sa prodavcem odu u policiju i provere da li je na vozilo stavljena zabrana ili da li ima nepravilnosti u vezi sa vozilom.
Provera registracije i šasije – Prilikom kupovine polovnog vozila, važno je proveriti registracioni broj i broj šasije. Ovi podaci mogu otkriti da li je vozilo bilo ukradeno, nalazi li se na poternici ili ima druge probleme u vezi sa legalnošću.
Provera poreza i dugovanja – Uverite se da su svi porezi i dugovi povezani sa vozilom isplaćeni, jer novi vlasnik može biti primoran da plati zaostalosti prethodnog vlasnika kako bi mogao registrovati vozilo.
Kupovina polovnih automobila može se pretvoriti u ozbiljan problem ako se ne obavi dovoljno pažljivo. Prethodne provere, kao što su provera sudskih zabrana, poreskih dugovanja i eventualnih Interpolovih poternica, mogu uštedeti vreme, novac i nerviranje.
Izvor Ozon/Blic