SREMSKA MITROVICA/Ozon Media. I pripadnici „jačeg“ pola neretko kod matičara traže promenu identiteta, najčešće to čine da bi izvrdali zakon.
Žene najčešće menjaju prezime, to učine na venčanju ili posle razvoda. Tradicija promene prezimena duboko je ukorenjena u našem društvu i većini žena to ne predstavlja problem. Što je sasvim u redu.
Neke žene i posle razvoda zadrže prezime.
Da bi posle udaje promenila prezime, ili posle razvoda vratile devojačko, žene, danas moraju da izdvoje pravo malo bogatstvo. Zato se, iz ekonomskih razloga, a ne zbog feminizma, sve veći broj dama odlučuje da zadrži staro.
A čak i kad ga promene, kako priznaju matičari, sve dok ne „prigusti“, novopečene supruge ne menjaju lična dokumenta. Ukoliko ne putuju, pa im nije potreban pasoš, to može da potraje i nekoliko godina.
Međutim, matičari kažu da im se javlja i dosta muškaraca. Pripadnici „jačeg“ pola menjaju prezime kada žele da uzmu majčino ili kada za buduće supruge odaberu damu iz inostranstva. Ima, međutim, sve više onih koji „prekrštavajući“ se žele da „izvrdaju“ zakon.
Muškarci koji izgovore: „Uzimam njeno prezime“ su prava atrakcija. A takvih je, kaže statistika, sve više.
Može se desiti da muškarac želi da obriše svoje postojanje i počne novi život, međutim, često su to samo izgovori.
U kancelarijama za naplatu prekršaja kažu da promena ličnog imena dužnika za njih nije novost, i ističu da taj čin nikoga nije oslobodio duga. Ovim postupkom stranke samo nepotrebno sebi uvećavaju troškove i kamatu na dug. Na osnovu JMBG i Pravosudnog informacionog sistema za nekoliko minuta lako utvrdimo o kom licu je reč. Dešava se da neki od onih koji promene prezime krenu na godišnji odmor sa novim identitetom i novim, kako oni smatraju, životom, ali na prelazima, ako imaju dugovanja, ostaju po nekoliko sati ili čak i ceo dan, dok neko za njih ne uplati dugovanje, pošalje uplatnicu i tek onda, isti mogu da nastave put.
Dešava se da muškarci koji promene prezime ali i adresu, neka dugovanja i ne plate. Dok se ne pronađu, nastupi zastarelost. Danas, je ovo mnogo teže, kada je umreženost svih ustanova elektronski uredna.
Ipak, ima onih koji se nadaju da će otići iz zemlje i početi novi „obećani bolji život“ u inostranstvu. Ovo je jedan od razloga za promenu prezimena kod muškarca, koji može i da „prođe“.
Sa novim pasošem i novim imenom građanin Srbije ima novi identitet u inostranstvu. Naša krivična evidencija po matičnom broju važi isključivo za našu zemlju – ispričao je jedan advokat, koji želi da ostane anoniman.
Oni muškarci koji ne mogu da promene prezime jer se protiv njih vodi krivični postupak za delo koje se goni po službenoj dužnosti, ili je osuđen za krivično delo koje se goni po službenoj dužnosti dok kazna nije izvršena, traže druge načine.
Najjednostavniji način je brak.
Muževljevo uzimanje ženinog prezimena danas predstavlja isključivo „individualni izbor“ njega samog, odnosno njegovo „lično društvno pozicioniranje“, kao i „izraz poštovanja prema ženi“. Nekako se i kod nas i u svetu podrazumeva da će nevesta uzeti suprugovo prezime prilikom venčanja, da će zadržati svoje ili na svoje dodati muževljevo i zato kad god mladoženja uzme devojačko prezime svoje žene, to izazove nevericu i oduševljenje.
Mladenci često kažu da im prezime nije važno, ali ako se predloži da muž uzme ženino prezime, onda postaje jako bitno.
S obzirom da je zakonski moguće promeniti, i ime, i prezime, mladenci mogu odabrati i neko potpuno novo prezime, iako na samoj ceremoniji to nije zakonski moguće. Ali, npr. možete odabrati potpuno novo prezime, pa onda jedno od vas promeni svoje u to novo i na ceremoniji venčanja ono drugo uzme odabrano prezime…. Zvuči komplikovano? Jeste.
Uslov za promenu je da osoba nije osuđivana, da nije pod istragom i da nije zadužena porezom. Moraju dostaviti i izvod iz matične knjige rođenih, kao i uverenje o državljanstvu. Ako je proverom utvrđeno da nije bilo povreda zakona, posle uplate takse unose se novi podaci. Kad se to sve završi, potrebno je promeniti svu devojačku dokumentaciju: ličnu kartu, vozačku, račun u banci, sva dokumentacija mora nositi to novo prezime. Zatim se zakazuje venčanje. Za venčanje je potrebno opet prikupiti svu dokumentaciju, sada za dvoje. Međutim, nakon sudbonosnog „da“ u ovom slučaju samo ženik menja dokumenta, mlada može da polako priprema bračno putovanje.
Ovakvi slučajevi su retki. Možda jednom u nekoliko godina. Muškarci, kada se odluče da promene prezime, uzimaju ono koje je devojka nosila pre braka, očevo.
Iako je odluka o prezimenu naoko banalna stvar, očigledno je da se iz cele priče mogu izroditi brojne komplikacije. Najednostavnije bi bilo da niko ne mora razbijati glavu tim da li će ispasti tradicionalan (pa možda i zatucan, zbog toga, u nekim krugovima), papučar (uzeo njeno prezime) ili liberalan (nije ga briga za tradiciju već samo za sebe brinu).