Kada korisnik penzije preminu, porodica može ostvariti pravo na porodičnu penziju, ali proces i uslovi za to su se promenili s izmenama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, koje su stupile na snagu 1. januara 2024. godine. Iako su izmene usmerene na rešavanje problema naplate viška isplaćenih iznosa, korisnicima je omogućeno da pravo na porodičnu penziju ostvare u skladu sa novim pravilima.
Iznosi penzija i novčane naknade se sada isplaćuju do poslednjeg dana u mesecu u kojem je korisnik preminuo. Ako penzija bude isplaćena i nakon tog perioda, Fond PIO će zahtevati povraćaj tih sredstava od banaka i poverilaca. Ovo znači da porodice neće biti oštećene jer će višak isplaćenih iznosa biti obračunat i vraćen.
Pravo na porodičnu penziju ostvaruje se najranije od prvog dana narednog meseca nakon isteka meseca u kojem je korisnik preminuo. Na primer, ako je smrt korisnika penzije nastupila 15. marta 2024. godine, pravo na porodičnu penziju stiče se 1. aprila 2024. godine. Porodice takođe neće biti oštećene jer će višak isplaćenih sredstava biti vraćen.
Zahtev za porodičnu penziju treba da bude podnet u roku od šest meseci od smrti korisnika. Ako je zahtev podnet nakon tog roka, pravo na penziju može se ostvariti za najviše šest meseci unazad, pod uslovom da podnosilac zahteva nije bio u osiguranju.
Kada više članova koristi porodičnu penziju, visina penzije se menja u skladu sa brojem korisnika. Ako jedan korisnik prestane da koristi penziju, iznos koji preostali korisnici dobijaju biće prilagođen.
Porodičnu penziju mogu ostvariti supružnici, vanbračni partneri, deca i roditelji umrlog osiguranika, pod uslovom da su ispunjeni zakonski uslovi, poput minimuma staža osiguranja ili drugih specifičnih okolnosti, kao što su povrede na radu ili profesionalna bolest.
Uslovi za sticanje prava na porodičnu penziju
Pravo na porodičnu penziju mogu ostvariti članovi porodice umrlog osiguranika ili korisnika penzije, u sledećim slučajevima:
- Umrli osiguranik je imao najmanje 5 godina staža osiguranja ili je ispunio uslove za starosnu, prevremenu starosnu penziju, ili invalidsku penziju.
- Korisnici penzije: supružnici i vanbračni partneri, deca i roditelji, pod određenim uslovima.
Povrede na radu ili profesionalna bolest omogućavaju članovima porodice da stiču pravo na penziju, bez obzira na dužinu staža osiguranja umrlog.
Specifični uslovi za supružnike i vanbračne partnere:
- Udova stiče pravo na porodičnu penziju ako je do smrti supružnika imala 53 godine, ili ako je postala nesposobna za rad.
- Udovac stiče pravo na penziju ako je do smrti partnera imao najmanje 58 godina, ili ako je postao nesposoban za rad.
- Supružnici i vanbračni partneri mogu ostvariti pravo na porodičnu penziju ako su zajednicu života imali najmanje tri godine ili ako imaju zajedničko dete sa umrlim.
Pravo na porodičnu penziju za decu:
- Deca imaju pravo na porodičnu penziju do navršenih 15 godina života. Posle toga, pravo traje dok završavaju školovanje (do 20 godina za srednju školu, do 26 godina za fakultet).
- Ako je dete nesposobno za samostalan život i rad, pravo traje dok traje nesposobnost.
Iznosi porodične penzije:
Porodična penzija se određuje kao procenat od penzije koja bi pripadala umrloj osobi:
- Za jednog člana porodice: 70%
- Za dva člana: 80%
- Za tri člana: 90%
- Za četiri ili više članova: 100%
Postupak ostvarivanja prava:
Zahtev za porodičnu penziju se podnosi u roku od šest meseci od smrti osiguranika. Ako se podnese nakon toga, pravo se ostvaruje retroaktivno, ali ne duže od šest meseci unazad.
Isplata porodične penzije:
Porodična penzija se isplaćuje od dana ispunjenja uslova. Ako je zahtev podnet nakon isteka roka, isplata se vrši od dana podnošenja zahteva.
Za više informacija o zakonodavnim detaljima i proceduri podnošenja zahteva, možete se obratiti Republičkom fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje, kao i pogledati zvanični Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju na www.paragraf.rs