Invalidska penzija: Prava, uslovi i procedure

Od strane Ozon
1 komentar

U Srbiji, više od 230.000 građana prima invalidsku penziju koja u proseku iznosi 42.000 dinara. Ova penzija je namenjena onima koji su trajno izgubili radnu sposobnost zbog povrede na radu, bolesti ili profesionalnog oboljenja, koje se ne mogu izlečiti ili ukloniti rehabilitacijom.

Pravo na invalidsku penziju može da se ostvari ukoliko se utvrdi da je potpuni gubitak radne sposobnosti nastao do godina života potrebnih za ostvarivanje prava na starosnu penziju, bez obzira na dužinu staža osiguranja, ukoliko je uzrok invalidnosti povreda na radu ili profesionalno oboljenje.

Najmanje pet godina staža osiguranja potrebno je ukoliko je invalidnost posledica bolesti van rada. Kod invalidske penzije fokus je na postojanju potpunog gubitka radne sposobnosti, umesto navršenih godina života, dok osobe koje žele da koriste porodičnu penziju moraju da vode računa ne samo u pogledu navršenih godina života, već i trajanja bračne zajednice.

Uslovi za invalidsku penziju

Ako je uzrok invalidnosti povreda na radu ili profesionalno oboljenje, radni staž nije uslov za dobijanje invalidske penzije. Međutim, ako je invalidnost posledica bolesti ili povrede van rada, potrebno je najmanje pet godina radnog staža. Postoje i izuzeci za mlađe građane:

  • Do 20. godine života – potreban je jedan godinu staža.
  • Do 25. godine života – potrebne su dve godine staža.
  • Do 30. godine života – potrebne su tri godine staža.

Šta se smatra povredom na Radu?

Povredom na radu smatraju se povrede nastale na poslu ili u vezi sa poslom, uključujući povrede na putu do posla i nazad, na službenom putu, u akcijama spasavanja ili odbrane od elementarnih nepogoda, vojnoj vežbi, radnom kampu ili takmičenju. Profesionalne bolesti su one koje nastaju kao rezultat dužeg izlaganja nepovoljnim uslovima rada.

Kolika je invalidska penzija?

Prosečna invalidska penzija iznosi 42.150 dinara. Najviše penzije primaju penzioneri iz grupe zaposlenih (43.400 dinara mesečno), dok su najmanje kod poljoprivrednika (oko 21.000 dinara mesečno). Iznos invalidske penzije se određuje kao i starosna penzija, uz dodatak staža za godine života i pol osiguranika. Ako je invalidnost prouzrokovana povredom na radu ili profesionalnom bolešću, penzija se obračunava prema stažu od 40 godina.

Dokumentacija za invalidsku penziju

Za podnošenje prijave potrebno je dostaviti:

  • Obrazac izdat od strane izabranog lekara sa originalnom medicinskom dokumentacijom.
  • Potvrda o radnom mestu sa opisom poslova.
  • Prijava o povredi na radu, ako postoji.
  • Dokaz o regulisanom vojnom roku.
  • Dokaz o korišćenju prava kod Nacionalne službe za zapošljavanje.
  • Fotokopija lične karte ili uverenje o prebivalištu.
  • Fotokopija zdravstvene knjižice.
  • Dokazi o stažu osiguranja u Republici Srbiji.

Građani koji su obavljali samostalnu delatnost treba da dostave dodatnu dokumentaciju, uključujući uverenje o obavljanju delatnosti i uverenje Poreske uprave o plaćenom doprinosu. Poljoprivrednici i oni koji su radili u inostranstvu takođe moraju dostaviti specifične dokaze o stažu.

Ako je invalidnost nastala pre 25. godine, potrebne su dve godine staža osiguranja, a ako je nastala do 30 godina, u tom slučaju je potrebno tri godine staža osiguranja.

Priznaje se samo staž za koji su plaćeni doprinosi i potencijalni korisnici ne moraju da budu u radnom odnosu, odnosno u osiguranju, kada podnosite zahtev.

Za invalidske penzionere je prestanak rada neophodan kako bi se steklo pravo na penziju, s obzirom na to da samo potpuni gubitak radne spobnosti garantuje ovu mogućnost. Tako da ovde nema izuzetaka, kao u slučaju starosne. Izuzetak mogu da budu samo osnivači preduzeća koji u njima ne rade i koji mogu da zadrže osnivački ulog u firmi.

To znači da članovi porodice umrlog osiguranika mogu da nastave da rade, ali im se penzija neće isplaćivati dok su u radnom odnosu. Za ovo pravilo postoji izuzetak koji se odnosi na visinu primanja po članu porodice koji se ostvaruje na osnovu ugovora o delu ili na privremeno-povremenim poslovima. Taj iznos ne može da bude viši od najniže osnovice osiguranika zaposlenih u vreme uplate doprinosa. Koliko je to, mogu da provere na šalterima Fonda.

Invalidska penzija predstavlja značajan izvor prihoda za mnoge građane Srbije koji su izgubili radnu sposobnost. Prava i procedure su jasno definisane, ali zahtevaju prikupljanje obimne dokumentacije kako bi se ostvarilo pravo na ovu penziju.

Možda Vam se svidi i

1 komentar

SEBASTIJAN 04.06.2024. - 9:43 pm

poštovani ja sam radio u dve tri firme kratko jako i nije mi donekle uplaćen staz imam 2 godine staza ukupno ali mi nije uolaćivano sve posedujem 1 stepen invalidnosti sposobnog za rad ali zbog bolesti ne mogu da dobijem niđe posao šta trebam dalje da radim?

Komentari su zatvoreni.