Hipodrom Sremska Mitrovica: Čuvar tradicije

Od strane Ozon
0 komentari

Sremska Mitrovica – Grad Sremska Mitrovica, bio je nekada jedna od prestonica rimskog carstva i spadao je u najveće metropole svog vremena. Antička istorija ovog grada proteže se kroz oko šest vekova, prateći sjaj i padove „najmoćnije imperije sveta“.

Antička istorija Sirmijuma obuhvata vreme od oko šest vekova, prateći sjaj i padove “najmoćnije imperije sveta”.

Sirmium

U IV veku, Sirmijum je već bio potpuno razvijena prestonica sa impozantnim forumom, carskim dvorom, palatama, radionicama, prodavnicama, teatrom, amfiteatrom i velikim hipodromom. Između ostalog, jedan od najimpresivnijih spomenika ovog vremena je rimski hipodrom, izgrađen početkom 4. veka po carskom nalogu cara Konstantina.

Ovaj hipodrom, koji se i danas nalazi ispod nivoa današnje Sremske Mitrovice, smatra se najvećom građevinom rimske antičke arhitekture van Italije. Tokom arheoloških ispitivanja, pronađeni su delovi gledališta, trkačke staze i centralne spine ukrašene egipatskim obeliskom, datirani iz 313. godine nove ere, za vreme vladavine imperatora Licinija.

Iako je veći deo ovog hipodroma još uvek pod zemljom, tragovi njegovog postojanja vidljivi su na mnogim javnim zgradama u Sremskoj Mitrovici, gde su delovi rezbarene kamene ograde ugrađeni kao dekoracija.

Gradski hipodrom, koji se danas nalazi na ulazu u grad, predstavlja ne samo istorijski spomenik, već i centar za negovanje tradicije i ljubavi prema konjima. Na ovom mestu, konjički sport je oduvek bio deo identiteta Sremske Mitrovice. Uzgoj konjskih rasa traje već preko 120 godina, a grad je nekada bio poznat po konjskoj štali za uzgoj najboljih grla za rad i vojsku.

Tradicija ljubavi prema konjima u Sremskoj Mitrovici, čini se, nikada nije ni prestala. Uzgoj konjskih rasa u Sremskoj Mitrovici traje preko 120 godina, nekada je ovde postojala konjska štala za uzgoj najboljih grla za rad i vojsku.

Ergela „Proleće“, osnovana 1977. godine, predstavlja važan deo ove tradicije, dok je hipodrom izgrađen sedam godina kasnije, 1984. godine, na 14 hektara zemljišta. Prva konjička trka na ovom hipodromu održana je 1985. godine, a od tada je postao omiljeno mesto ljubitelja konjičkog sporta.

Uz brojne manifestacije i otvaranje škola jahanja, hipodrom je postao nezaobilazno mesto za sve ljubitelje konjičkog sporta. Zahvaljujući inicijativi Kazneno popravnog zavoda i formiranju Konjičkog kluba „Srem“, hipodrom je dobio novi zamah. Škola jahanja, koja je otvorena 2015. godine, postala je mesto okupljanja kako starih članova, tako i novih zaljubljenika u konje.

Te godine, uređenje Hipodroma Sremska Mitrovica već je u toku i to od strane Kazneno popravnog zavoda.

Pored uređenja hipodroma, nadu da će se konjički sport ponovo vratiti u Sremsku Mitrovicu daje i činjenica da je tada formiran i Konjički klub „Srem“.

2015. godine na inicijativu sadašnjeg upravnika  Kazneno popravnog zavoda, Aleksandra Alimpića otvorena škola jahanja.

Ono što je vrlo imeresantno, dosta starih članova iz prethodno zatvaranih, pa otvaranih škola su pritekla u pomoć. Najahivanje konja, spremanje za školu, „nekim novim klincima“ u pomoć su pritekli stari članovi: Bojan Smajić, Igor Pešić, Ković Stevica kao i Radoslav Lazanski.

Danas uz školu jahanja koja ima grupne i individualne treninge za decu i odrasle, na hipodromu Sremska Mitrovica, izgrađena je nova štala, kafić fontana i zatvorena hala za treninge. Poslednjih godina na hipodromu su se odvijale razne manifestacije gde je K.K Srem bio ili domaćin ili organizator.

  •  Počeli smo sa Oldtajmer skupom preko promocija škole jahanja K.K Srem, fijakerijada pa do snimanja raznih emisija i organizovanja konjičkih galopskih trka svake godine.
  • Bili smo deo hrvatskog dokumentarca gde je poznati glumac Boris Veličan  sa našom decom jahao hipodromom. On je snimao dokumentarni film “Konjima do Crnog Mora”.

Prva konjička trka održana je 2. avgusta 1985.

Na Hipodromu u Sremskoj Mitrovici, više puta je bila otvarana škola jahanja. Krajem osamdesetih spletom raznih okolnosti članovi škole jahanja su imali sreću da ih trenira prvak Balkana u to vreme poznati Sreten Projević-Proja.

Danas, hipodrom u Sremskoj Mitrovici nije samo mesto za sportske manifestacije, već i za kulturne događaje i promociju tradicije. Oldtajmer skupovi, fijakerijade i snimanje dokumentarnih filmova samo su deo bogate ponude koju ovaj hipodrom pruža.

Uz sve to, ovaj hipodrom ima poseban šarm i značaj. To je mesto gde se prošlost i sadašnjost susreću, čuvajući i negujući bogatu istoriju i tradiciju ovog grada. Hipodrom Sremska Mitrovica je ne samo čuvar tradicije, već i ponos grada, privlačeći ljubitelje konjičkog sporta i istorije iz celog regiona.

Možda Vam se svidi i