Elena Kosanić iz Srema dobila prvu nagradu za najbolju novu srpsku reč za 2024. godinu „rasanica“

Od strane Ozon
0 komentari

Na ovogodišnjem takmičenju za Najbolju novu srpsku reč, koje organizuje sajt Mala biblioteka iz Londona, prvo mesto osvojila je reč „rasanica“. Autorka pobedničkog predloga je šestogodišnja Elena Kosanić iz Sremskih Mihaljevaca. Njen predlog odneo je pobedu u konkurenciji od 661 prijavljene reči, a rezultati su objavljeni danas u emisiji „Magazin“ na Radio Beogradu.

Takmičenje, koje je trajalo od 11. maja do 30. septembra, obuhvatilo je 130 reči u širem izboru, koje je razmatrao devetočlani žiri. Elena je za svoju reč osvojila nagradu od 600 evra.

Šta znači „rasanica“?
Reč „rasanica“ označava trenutak osvešćenja, onaj momenat kada nam se „otvore oči“ i odjednom razumemo suštinu nečega što je ranije bilo nejasno. Ideja za ovu reč potekla je od Elenine bake, koja je prilikom jednog razgovora opisala kako joj se iznenada razjasnila neka situacija, koristeći frazu: „Imala si rasanicu!“.

Ostali nagrađeni
Drugo mesto osvojila je Rahela Tejlor iz Beograda sa rečju „vanrodan“, kao prevod engleskog izraza „nonbinary“, a ova reč joj je donela nagradu od 400 evra. Mihajlo Miljanić, takođe iz Beograda, zauzeo je treće mesto sa rečju „snomilje“, koja opisuje osećaj blaženstva pre nego što osoba zaspi. On je nagrađen sa 200 evra.

Rezultati javnog glasanja
Uporedo sa izborom žirija, organizovano je i javno glasanje putem sajta, na kojem je prikupljeno oko 6.000 glasova. U ovoj kategoriji prvo mesto osvojila je reč „tiholjublje“, koja opisuje skrivena osećanja prema nekome ko je daleko. „Snomilje“ je zauzela drugo mesto i po izboru publike, dok je treće mesto pripalo reči „ponesuša“, kao zameni za izraz „kafa za poneti“.


Takmičenje za Najbolju novu srpsku reč ima za cilj da podstakne kreativnost i obogati srpski jezik, pružajući priliku učesnicima da kroz svoje predloge doprinesu očuvanju jezika i kulturološke baštine. Organizatori se nadaju da će „rasanica“ i druge nagrađene reči naći svoje mesto u svakodnevnom govoru i obogatiti jezički fond.

Možda Vam se svidi i