Vesti o akušerskom nasilju nad trudnicom u Sremskoj Mitrovici šokirala je Srbiju. Doktor koji je optužen da je vršio nasilje nad trudnicom Maricom Mihajlović i da je zbog toga njena beba preminula je uhapšen. Pokrenut je postupak protiv njega, a o ovome se oglasio i državni sekretar Mirsad Đerlek, piše Blic
Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja, Mirsad Đerlek, istakao je da će institucije u Srbiji odgovorno pristupiti optužbama majke koja tvrdi da je izgubila bebu zbog akušerskog nasilja u Sremskoj Mitrovici. Đerlek je naglasio da je apsolutno neprihvatljivo ćutati na takve tvrdnje, kako iz moralnih razloga, tako i zbog pravnih obaveza.
„Sistem funkcioniše, a mi želimo doći do istine koja će pomoći da se ovakvi tragični događaji ne ponove“, izjavio je Đerlek za televiziju Pink. Ministarstvo zdravlja je brzo reagovalo na slučaj, sprovelo unutrašnju kontrolu u zdravstvenoj ustanovi, i poslalo zdravstvenu inspekciju kako bi detaljno istražila situaciju.
Đerlek je istakao da se trenutno ne žuri s postupkom, već da je ključno dokazati eventualne propuste. „Ovde nije reč o povredi prsta, već o gubitku života deteta. Ako se dokaže da je bilo propusta, odgovorni pojedinac će snositi posledice“, naglasio je državni sekretar.
„Vrlo je bitno dokazati da li je bilo propusta, ispitati sve oklonosti i adekvatno kazniti pojedinca ako se dokaže. Ovde nije povreda prsta ili neke periferne stvari, dete je izgubilo život. Za ovo neko treba da odgovara“, kazao je Đerlek.
Prijavite akušersko nasilje
Svaka žena ima pravo da dobije odgovarajuću negu tokom porođaja i da bude tretirana sa poštovanjem u okruženju koje poštuje pravo na privatnost. Pacijentkinje imaju pravo da donose odluke o svom telu i da budu informisane o procedurama.
Prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji, akušersko nasilje uključuje bilo koju vrstu fizičkog i verbalnog zlostavljanja, ponižavanja, prinudnog načina sprovođenja medicinskih procedura, što žene stavlja u poziciju ranjivosti.
Ukoliko smatrate da ste bili žrtva akušerskog nasilja, postoje institucije i timovi kojima možete da se obratite:
– Zaštitnik prava pacijenata na teritoriji bolnice u kojoj ste bili izloženi nasilju (Novi Sad: 021/420-066, lokal 130; mihajlo.knezi@novisad.rs i sandra.gavric@novisad.rs)
– Zdravstvena inspekcija: zdravstvena.inspekcija@zdravlje.gov.rs, zdravstvena.novisad@zdravlje.gov.rs
– Zaštitnik građana: 011 2068-100, 064 876 8505, zastitnik@ombudsman.rs, kabinet@ombudsman.rs