Danas ističe rok za predaju zahteva za obeštećenje porodilja

Od strane Ozon
0 komentari

Oštećene majke koje su koristile trudničko bolovanje od 19. aprila 2019. godine do 14. februara 2024. godine, a radile su po ugovoru o radu, imaju mogućnost još samo DANAS (14. avgust) da podnesu zahtev za obeštećenje.

Prijave se podnose u lokalnim samoupravama, na istom mestu gde se podnosi i zahtev za porodiljsko bolovanje.

Obrazac zahteva možete preuzeti OVDE (klikni) ili ga dobiti u lokalnoj samoupravi. Uz zahtev je potrebno priložiti i očitanu ličnu kartu i fotokopiju kartice tekućeg računa, piše Bebac.com.

Ko ima pravo na obeštećenje

Pravo na naknadu imaju sve majke koje su koristile trudničko bolovanje od 19. aprila 2019. godine do 14. februara 2024. godine, kao i one koje su na trudničkom bile ranije, ali su posle tog datuma dobile novo rešenje za porodiljsko bolovanje. Detaljnije o tome pročitajte na OVOM linku.  

Iako je Zakon o finansijskoj podršci porodicama sa decom promenjen 1 . jula 2018. godine, a zajedno sa njom je diskriminatorna i neustavna odreba stupila na snagu, neće sve majke imati pravo na obeštećenje. Samo one majke koje su dobile rešenje nakon 19. aprila 2019. godine. imaju pravo na obeštećenje.

Naime, inicijativa za pokretanje postupka za utvrđivanje neustavnosti podneta je 19. aprila 2021. godine, a prema zakonu, obeštećenje se odnosi isključivo na rešenja izdata dve godine pre pokretanja postupka. Drugim rečima, obeštećenje mogu ostvariti samo majke sa konačnim i pravosnažnim rešenjima izdatim nakon 19. aprila 2019. godine, pojašnjava Bebac.

Preduzetnice, poljoprivrednice, osobe zaposlene po ugovoru o delu, ugovoru o obavljanju privremenih i povremenih poslova ili po autorskom ugovoru, nažalost, nemaju pravo na obeštećenje jer su na tržištu rada bile van ugovora o radu.

NAPOMENA: Ukoliko ste 2021. godine dobile novo Rešenje po osnovu novog obračuna porodiljske naknade (tada se proglasilo da sve majke na porodiljskom moraju imati niminalac) TO REŠENJE SE UZIMA U OBZIR i vi imate pravo da podnesete zahtev za obeštćenje na osnovu tog poslednje izdatog rešenja.

Za rešenja koja nisu konačna i pravosnažna, nadležni organi će pokretati postupke po službenoj dužnosti i van navedenog roka, ukoliko postoje osnove.

Zahtev za obeštećenje podnosi se lokalnom sekretarijatu ili upravi za socijalna i dečija pitanja. Koji je to tačno organ u vašem gradu možete videti na rešenju o naknadi tokom trajanja porodiljskog odsustva koje vam je izdato.

„Danas“ podseća da je Ustavni sud početkom ove godine doneo još jednu u nizu odluka kojom se utvrđuje da je neki deo Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom neustavan. Ovoga puta, odlukom ??? 60/2021, Ustavni sud je zauzeo stav da je Zakon stavio u neravnopravan položaj zaposlene trudnice koje su odlazile na porodiljsko odsustvo nakon trudničkog bolovanja.

Ovo je učinjeno time što se u obračun osnovice za naknadu zarade za vreme porodiljskog odsustva računao prosek zarada 18 meseci pre odlaska na trudničko bolovanje, a ne pre odlaska na porodiljsko.

Time su trudnice koje su imale poteškoća u trudnoći stavljene u neravnopravan položaj sa trudnicama koje to nisu imale, pod uslovom da u periodu pre trudničkog bolovanja nisu imale 18 ili više meseci prihode od zarada.

Primer

Ako se uporede dve porodilje, obe sa po 80.000 dinara neto zarade i obe sa po 12 meseci primanja zarade pre drugog stanja.

Prva porodilja otvori trudničko bolovanje 6 meseci pre termina i porodiljsko bolovanje 1 mesec pre termina dok druga samo otvori porodiljsko odsustvo jedan mesec pre termina.

Obe se uspešno porode i dobijaju rešenja o porodiljskom odsustvu.

U situaciji pre 14. 2. 2024. (kada je objavljena odluka Ustavnog suda), prva porodilja iz ovog primera bi u rešenju dobila pravo na isplatu iznosa od oko 53.000 dinara, dok bi druga imala pravo na oko 75.000. Ovo stoga što se u onim mesecima kada nema zarade kod obračuna proseka uzima nula.

Kako se kod prve porodilje gleda 18 meseci pre odlaska na trudničko to će kod nje 6 meseci biti uzeta nula.Kod druge porodilje se gleda 18 meseci pre odlaska na porodiljsko pa će onda za samo 1 mesec biti uzeta nula kod obračuna proseka.

Zbog toga druga porodilja dobija povoljniji iznos.

To je upravo ono što je korigovano odlukom Ustavnog suda pa će ubuduće svim zaposlenim porodiljama u obračun proseka zarada biti uzimani u obzir svi iznosi zarada pre otvaranja porodiljskog bolovanja, uključujući tu i isplate koje su dobijale za vreme trudničkog bolovanja (ako je bilo otvoreno).

Tekst u celosti pročitajte OVDE.

Izvor: Bebac

Možda Vam se svidi i