Svaki peti građanin Srbije alergičan je na polen ambrozije. Iako cvetanje te biljke dostiže vrhunac od sredine avgusta, mnogi pacijenti se već žale na simptome – curenje iz nosa, kijavicu, svrab očiju, gušenje. Ove godine cvetanje ambrozije je poranilo zbog vremenskih prilika i visokih temperatura.
Novi problem – kopriva
Iako se svi plaše ambrozije, ova korovska biljka trenutno zadaje najveće probleme.
Podaci dobijeni merenjem prisustva i koncentracije polena ambrozije sa 29 mernih mesta na teritoriji republike Srbije ukazuju da se u vazduhu nalaze umereno visoke koncentracije polena ambrozije koje kod alergičnih osoba mogu izazvati alergijsku reakciju, ali i prisustvo visokih koncentracija polena koprive koja je takođe snažan alergen, a što predstavlja trend koji je uočen zadnjih godina – piše Dnevnik.
Prema sajtu xEco, najalarmantinija situacija trenutno je u Sremskoj Mitrovici, Novom Beogradu, Zlatiboru, Vršcu, Obrenovcu, Valjevu i Hajdukovu, gde je koncentracija polena vrlo visoka. Nešto manja je u Kuli, Kikindi, Kažnjiži, Bečeju, Kragujevcu, Čukarici, Somboru, Vrbasu, Zrenjaninu, Kraljevu, Kruševcu, Loznici, Vranju, Požarevcu, Zaječaru, Sokobanji, Čačku, Pančevu i Novom Pazaru, ali su i ovi gradovi ipak u crvenom!
S obzirom na to da je došao je avgust, a sa njim i cvetanje korosvkih biljaka koje će trajati sve do kraja septembra, ovaj period će karakterisati višednevna visoka koncentracija polena u vazduhu, među kojima je kao najsnažniji alergen, ruderalna korovska invazivna biljna vrsta, čuvena ambrozija, ističu za Telegraf iz Zavoda za biocide i medicinsku ekologiju.
Iz Zavoda objašnjavaju da, na teritoriji Republike Srbije, Agencija za zaštitu životne sredine sprovodi monitoring kvaliteta aeroalergenog polena na 29 mernih mesta, u cilju utvrđivanja kvaliteta vazduha životne sredine i stepena prisutnosti aeroalergenog polena. Dobijeni podaci i analiza se koristi za praćenje prostorne i vremenske dinamike polena, praćenja trendova i prognozu radi preduzimanja odgovarajućih mera za zaštitu i očuvanje zdravlja ljudi i unapređenje životne sredine.
– Pacijenti se suočavaju sa konstantim suzenjem očiju, problemima sa nosem, grlom, svrabom očiju, kože, otežanim disanjima, astmatičnim napadima. Pacijenti koji su jednom doživeli simptome alergije na ambroziju su u konstantnom strahu da će im se tim simptomi ponovo pojaviti što se uglavnom i dešava i da će se simptomi još pogoršati što je takođe moguće – kaže Snežana Šundić Vardić, predsednica Nacionalnog udruženja „Alergija i ja“, piše Euronews.rs
Ranije je ambrozija najviše bila prisutna u Vojvodini, ali se korov proširio ka centralnoj Srbiji, kažu u Agenciji za zaštitu životne sredine. Dodaju da je najveća koncentracija polena ambrozije zabeležena u Valjevu, a merne stanice u Beogradu takođe beleže povećanje.
– Njene vrednosti, poredeći sa istim periodom prošle godine, su u porastu. Šta to znači? Ako je prošle godine u toj nedelji bilo desetak polenovih zrna po metru kubnom u vazduha za čitavu nedelju, ove godine je na Novom Beogradu 69 polenovih zrna, na Čukarici oko 49 za istu nedelju. To je pokazatelj da se ovaj korov invazivno širi – navela je za Euronews Srbija Mirjana Mitrović iz Agencije za zaštitu životne sredine.
Mnogi građani ne znaju kako ambrozija izgleda, ali oni koji znaju mogu da je uoče gotovo na svakoj neuređenoj zelenoj površini.
Nije retkost da ambrozija i pored košenja ipak uspe da izraste. Ova korovska biljka zadaje muke mnogim građanima, a njen polen može da putuje i sto kilometara.
Stručnjaci upozoravaju da period intenzivnog cvetanja ambrozije tek predstoji. Dok se ovaj problem sistemski ne bude rešio, petina stanovništva koja pati od alergije i dalje će morati da se muči sa simptomima svakoga leta.
Cvetanje poranilo zbog vremenskih uslova
Milan Senić iz Zavoda za biocide navodi da je cvetanje ambrozije poranilo zbog vremenskih uslova.
– Što su temperature vazduha više, a relativna vlažnost niža, to će cvetanje da porani. U našim uslovima u Beogradu imali smo koncentracije polena već na početku avgusta – pojasnio je on.
Dodaje da se moraju primenjivati sistemske mere za suzbijanje ambrozije.
– U suzbijanje ambrozije moraju da budu uključeni svi. Na teritoriji Beograda od 2022. godine nije rađeno hemijsko tretiranje ambrozije na neuređenim površinama. Suzbijanje je rađeno samo košenjem. Ove godine, 2024. godine, zahvaljujući Ministarstvu zdravlja, Zavod za biocide se uključio i radi hemijski tretman suzbijanja ambrozije na neuređenim površinama. Nastavićemo suzbijanje i tokom avgusta – istakao je.
Jedna od prednosti hemijskog tretiranja ambrozije, pojašnjava on, je što se tretmanom biljka uništava za tu sezonu, dok košenje mora da se obavlja nekoliko puta godišnje.