Čitanje i promišljanje Slađane Milenković

Od strane Ozon
0 komentari

SREMSKA MITROVICA – Promocija knjige prof. dr Slađane Milenković: Čitanje i promišljanje, prikazi, kritike i esejiodržana je u prepunoj čitaonici Biblioteke „Grigorije Vozarović“ uz suorganizaciju Ustanove za negovanje kulture „Srem“. Knjigu je objavila Čigoja štampa u Beogradu, 2024. godine i bila je predstavljena na Međunarodnom sajmu knjiga u tom gradu.

Čitanje i promišljanje obuhvata prikaze, eseje, kritike i druge manje tekstove. Izborom radova za ovu knjigu, Slađana Milenković završila je jedan ciklus pregalaštva, pogleda i proučavanja tokova književnosti, ocenio je na promociji prof. dr Mališa Stanojević.

Među 58 pisaca zastupila je 12 autora vezanih za Srem i Sremsku Mitrovicu, među kojima su: Nedeljko Terzić, mr Živko A. Popov, mr Simo Potkonjak, Dragorad Dragićević, Momir Vasiljević, Todor Bjelkić, Srđan Malešević i drugi. Kritike je publikovala u književnim časopisima: Književne novine, Letopis Matice srpske, Povelja, Koraci, Trag, Književna reč, Krovovi, Buktića, Razvitak, Nova stvarnost, Bdenje, Istok, u zbornicima, na sajtovima, M novine, Sremske novine, RTV „M“, kao recenzije i govorene na promocijama.

„Izabrano je preko 60 kritičkih tekstova, o književnim ostvarenjima u periodu od 1995. godine do danas. Skoro svi tekstovi, objavljeni i rasuti u publikacijama i elektronskim medijima, sada se pojavljuju ukoričeni u formi knjige, kao pokušaj da doprinesu proučavanju književne misli i umetničkih dometa,“ rekla je Milenkovićeva.

Izabrani su tekstovi iz vremena kad je autorka bila glavna i odgovorna urednica RTV „M“ Sremska Mitrovica 2004-2007, ali i njeni radovi s početka književne i novinarske karijere, kao i savremeni prikazi. Prof. dr Slađana Milenković objavila je 20 knjiga, od toga sedam zbirki poezije i jednu knjigu intervjua sa poznatim ličnostima iz oblasti kulture. Uređuje YouTube kanal Živa reč emisija.

„Cilj ovog traganja kroz tematizovana književna dela jeste da se upozna biće jezika, umetnosti reči. Samo poistovećeni biće i reč tvore magiju jezika, a ovde su proučavana znamenja, pokazatelji tog srećnog spoja. Neka prikazana dela su signali književnih tokova, neka su nagoveštaji, vesnici prekretnica, neka dokazi, simboli i svedočanstva književne tradicije, a poneka znamen visokih umetničkih dometa,“ rekao je o knjizi mr Simo Potkonjak.

Autorka se odlučila na ovaj korak prvo, sa ciljem da se prikazi objavljivani u elektronskim medijima ne izgube jer je ta arhiva teško dostupna, drugo, da se hronološkim nizom osvetli jedno vreme, period, i treće, da se taj sled čitanja i promišljanja o pročitanom nastavi i u aktuelnom vremenu.

Promociju su organizovale Biblioteka „Grigorije Vozarović“ i Ustanova za negovanje kulture „Srem“. U programu su, pored pomenutih, učestvovale i Darija Rokvić, direktorka Biblioteke „Grigorije Vozarović“, Milijana Dmitrović Torma, bibliotekarka i Ljiljana Janković, novinarka-voditeljka. U muzičkom delu programa nastupio je Hor „Irida“ dirigent Aleksandra Garunović i Nina Ilić gitara učenica Muzičke škole „Petar Krančević“.

Možda Vam se svidi i