Sremska Mitrovica – 12 . maj se svake godine obeležava kao Međunarodni dan medicinskih sestara, u čast Florens Najtingejl, britanske medicinske sestre koja se smatra začetnicom modernog sestrinstva kao priznate profesije. Na ovaj datum, predstavićemo sestru iz Sremske Mitrovice, koja se našla u monografiji „Znamenite sestre Srbije” – Vesna Žambok medicinska sestra.
Vesna Žambok, medicinska sestra u Dečijem dispanzeru Doma zdravlja Sremska Mitrovica, Razvojnom savetovalištu, Školskom dispanzeru, i SZR Vojvodine, kao i aktivna članica Udruženja zdravstvenih radnika Sremske Mitrovice, našla se među znamenitim sestrama Srbije, koje su predstavljene u monografiji „Znamenite sestre Srbije“.
Autorka monografije, Milijana Matijević, medicinska sestra Kliničkog centra Srbije u penziji, tokom desetogodišnjeg istraživanja prikupila je i objedinila podatke o 101 medicinskoj sestri koje su ostavile značajan trag u zdravstvenom sistemu Srbije. Njihov rad i zalaganje doprineli su unapređenju sestrinske profesije širom zemlje, a među ovim inspirativnim ženama našla se i Vesna Žambok.
Ova monografija ističe ne samo profesionalne dostignuća ovih izuzetnih medicinskih sestara, već i njihovu posvećenost, empatiju i neumornu borbu za zdravlje i dobrobit pacijenata. Vesna Žambok, svojim radom i angažovanjem, predstavlja primer izuzetne posvećenosti i stručnosti u sestrinskoj profesiji, te je zasluženo uvrštena među „Znamenite sestre Srbije“.
Vesna Žambok – Rođena 1961. godine u Beogradu, Vesna je svoj put započela kao učenica Srednje medicinske škole „Draginja Nikšić“ u Sremskoj Mitrovici. Već tada je pokazivala izuzetan talenat i posvećenost, što je nastavila i tokom svoje profesionalne karijere. 1986. godine, Vesna je započela svoj radni vek u Dečijem dispanzeru Doma zdravlja Sremska Mitrovica, gde je brzo stekla poštovanje kolega i pacijenata.
Njen angažman u razvoju Razvojnog savetovališta, formiranog 2001. godine, i izbor za glavnu sestru ovog dela ustanove, predstavljaju samo deo njenih dostignuća. Vesna je bila nosilac ideja i misije ovog savetovališta, fokusirajući se na rano prepoznavanje razvojnih problema kod dece i rušenje predrasuda. Kroz svoj rad, Vesna je ostavila neizbrisiv trag u lokalnoj zajednici, sarađujući sa nevladinim sektorom i aktivno se baveći edukacijom i prevencijom.
Nakon dvadeset godina rada u Dečijem dispanzeru, Vesna je prešla na poziciju glavne sestre Doma zdravlja Sremska Mitrovica, pokrivajući teritoriju cele opštine. U periodu kada su sprovedene brojne reforme u zdravstvenom sistemu, Vesna se istakla svojim stručnim znanjem i posvećenošću. Posebno je važno istaći njen doprinos u procesu razdvajanja doma zdravlja i opšte bolnice, gde je zajedno sa kolegama vodila računa o zaposlenima i pacijentima.
Vesna Žambok je neko ko je uvek bio spreman da se prilagodi promenama i uči nove stvari. U skladu sa modernim trendovima, aktivno je učestvovala u kreiranju samostalne organizacije sestrinske službe, te je priznata kao ključni član menadžmenta u zdravstvenoj ustanovi. Njen rad nije ostao neprimećen – 2011. godine, Dom zdravlja u Sremskoj Mitrovici je proglašen za najbolji u Srbiji, što je samo potvrda njenog izuzetnog doprinosa.
Kroz sve ove godine, Vesna Žambok nije samo bila medicinska sestra – ona je bila vođa, mentor, i inspiracija za mnoge. Njeni profesionalizam, predanost i posvećenost javnom zdravlju ostavili su neizbrisiv pečat na sestrinsku profesiju u Sremskoj Mitrovici i šire.