Sremska Mitrovica – U Muzeju Srema u Sremskoj Mitrovici večeras je prvi put u javnosti predstavljen očuvani avarski zlatni pojas iz šestog ili početka sedmog veka, pronađen u okolini Sirmijuma. Ovaj jedinstveni artefakt je deo izložbe „Četiri dana zlatnog pojasa Sirmijuma“, podržane od strane Pokrajinske vlade putem Sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama, koja traje do 26. novembra, od 10 do 20 časova.
Ovaj dragoceni artefakt, koji je bio čuvan u trezoru Muzeja Srema od 1992. godine, prvi put je predstavljen javnosti zbog završene konzervacije i restauracije, kao i stvaranja adekvatnih uslova za izlaganje.
Potpredsednik Pokrajinske vlade Branko Ćurčić, otvorivši izložbu, istakao je da ova retkost predstavlja značajan artefakt ne samo za našu zemlju već i u globalnim okvirima. Deset fragmenata luksuznog zlatnog avarskog pojasa, pronađenog na tromeđi Čalme, Divoša i Bingule, čine ovaj artefakt jedinstvenim i retkim u svetskim razmerama.
„Nalazi poput avarskog pojasa iz Mitrovice su pronađeni u okruženju, ali upravo ovaj predstavlja vrhunac po kvalitetu izrade, raskoši ukrasa i lepoti, predstavljajući svetski raritet i čineći Muzej Srema značajnom svetskom arheološkom i muzejskom kolekcijom“, istakao je Ćurčić.
Avarski pojas je simbol vlasti u Avarskom kaganatu, kao i statusa nosioca, bio deo protokolarne odežde značajnih vojskovođa, knezova ili avarskih vladara. Pretpostavlja se da je pripadao avarskom kaganu Bajanu ili nekom od njegovih sinova naslednika na vladarskom tronu, s obzirom na istorijske činjenice o njihovom prisustvu i vođenju opsada Sirmijuma.
Iako je teško precizno odrediti poreklo pojasu zbog okolnosti njegovog pronalaska, važnost ovog artefakta, njegova kulturna i nominalna vrednost, sada će biti dostupni široj javnosti. Pokrajinska vlada će nastaviti podršku ovakvim projektima kako bi se očuvalo i predstavilo kulturno nasleđe ovog značajnog regiona.
Andrija Popović, direktor Muzeja Srema, naglasio je izuzetnu vrednost zlatnog avarskog pojasa, ističući njegovu materijalnu i kulturnu neprocenjivost pred otvaranje izložbe.
„Zlatni avarski pojas je unikatni neprocenjiv predmet. Njegova materijalna i kulturna vrednost su zaista neizmerne“, istakao je Popović. „Sastoji se od deset kopči napravljenih od zlata i dragog kamenja, a težina mu je oko kilogram i po.“
Direktor Muzeja je naglasio da je pojas izuzetno retak jer nema pandana u svetu. Iako postoje dva slična predmeta, ni jedan od njih nije kompletna verzija pojasne strukture kao što je ovaj. „Mađarska ima nešto slično, ali naš pojas je jedini koji sadrži sve komponente, dok je tehnika njegove izrade daleko ispred svih ostalih sličnih artefakata“, dodao je Popović.
Nakon dugog perioda čuvanja u trezoru i procesa konzervacije, ovo izlaganje predstavlja priliku da javnost vidi ovaj izuzetan primerak kulturnog nasleđa.
„Procena stručnjaka je bila da on mora da ide za Beograd na konzervaciju i dodatna ispitivanja. Narodni muzej je smatrao da sam avarski pojas treba da pripadne njima kao vrhovnom muzeju u Srbiji, međutim, naše tadašnje rukovodstvo snažno se borilo da se taj pojas vrati u Sremsku Mitrovicu. Vrhovni sud je 2007. odlučio da pojas pripadne Muzeju Srema i tada je pojas vraćen u Sremsku Mitrovicu“, istakao je Vučić.
Pojas je decenijama bio čuvan u trezoru muzeja zbog potrebe za konzervacijom i nedostatka odgovarajućih uslova za izlaganje. Ovaj jedinstveni artefakt, deo bogatog istorijskog nasleđa Sirmijuma, predstavlja simbol vlasti u Avarskom kaganatu i statusa vlasnika.
„Slavimo ne samo 77 godina Muzeja Srema već i povratak avarskog pojasa javnosti. To je izuzetan trenutak za nas, jer je od pronalaska prošlo 31 godina, a pojas nikada nije bio izložen“, dodao je Vučić.
Ovaj izuzetan artefakt će biti izložen uz visoke mere bezbednosti, u specijalno adaptiranom prostoru sa naprednom tehnologijom zaštite, te će biti dostupan posetiocima samo četiri dana, uz ograničen broj posetilaca i vreme zadržavanja u prostoriji.
1 komentar
U celom tekstu niste naveli radno vreme muzeja
Komentari su zatvoreni.