Troškovi putovanja automobilom do mora: cene goriva i putarine

Od strane Ozon
1 komentar

SREMSKA MITROVICA. Kada je letovanje u pitanju, mnogi građani Srbije opredeljuju se za popularne destinacije poput Grčke, Turske, Crne Gore, a ove godine je popularnost povratio i Tunis. Dok se neki putnici odlučuju da lete ili idu autobusom, još uvek postoji značajan broj onih koji na put do mora kreću sopstvenim vozilima.

Iako putovanje automobilom može trajati duže i ponekad biti skuplje, ono nudi veću fleksibilnost i nezavisnost. Putnici mogu planirati svoje rute i prilagoditi svoje putovanje prema svojim potrebama i preferencijama. Pored toga, ima više prostora za prtljag u poređenju sa putovanjem avionom ili autobusom.

Kada se razmatraju troškovi, glavni troškovi koje treba uzeti u obzir prilikom putovanja automobilom su gorivo i putarine. Neophodno je biti svestan cena goriva na benzinskim pumpama i proceniti troškove korišćenja autoputeva. Međutim, uvek se preporučuje da proverite najnovije cene goriva i putarine neposredno pre polaska kako biste izbegli bilo kakva neočekivana iznenađenja.

Dok se samo nekoliko turista odluči da se vozi u Tursku na letnji odmor, oni koji se upuste u ovu avanturu nagrađeni su pristupačnijim cenama goriva. Trenutno najniže cijene benzina i dizela nudi Turska, a slijede je Bosna i Hercegovina, Bugarska i Sjeverna Makedonija u okruženju.

Na drugom kraju spektra, Italija, Grčka i Albanija imaju najviše cene goriva.

Cene goriva (u evrima / po litru) Benzin Dizel
Turska 0,93 0,86
Bosna i Hercegovina 1,26 1,32
Bugarska 1,29 1,24
Severna Makedonija 1.30 1.12
Hrvatska 1,38 1,28
Slovenija 1,41 1,43
Srbija 1,52 1,57
Crna Gora 1,52 1,35
Albanija 1,60 1,65
Italija 1,81 1,65
Grčka 1,86 1,56

Putarine u Srbiji povećane od 1. aprila
U Srbiji su od 1. aprila stupile na snagu nove putarine, koje su poskupele od 50 do 200 dinara, u zavisnosti od deonice autoputa. Korisnici elektronske naplate putarine (ETC) mogu iskoristiti popust od 6%. Za one koji putuju u Grčku, vredi napomenuti da je putarina za putničke automobile od Beograda do Preševa 1.690 dinara, dok iz Novog Sada košta oko 1.960 dinara, a iz Niša oko 700 dinara.

U Crnoj Gori putarina se naplaćuje na dvije dionice autoputa: Sitnica-Herceg Novi i Bar-Podgorica. Prolaz kroz tunel Sozina košta 2,5 evra, dok putnička vozila na deonici Meljine-Trebinje plaćaju tri evra. Prošle godine u Crnoj Gori je otvoreno 40 kilometara autoputa.

Naplata putarine u Severnoj Makedoniji ostala je nepromenjena u odnosu na 2022. godinu i naplaćuje se na pet naplatnih kućica, pri čemu prve četiri naplaćuju 1,5 evra, a poslednja dva evra.

U Hrvatskoj se putarina obračunava na osnovu pređene udaljenosti, a za tunel Učka i most na Krku se naplaćuju dodatne naknade. Detaljne informacije o cestarinama u Hrvatskoj možete pronaći na službenoj stranici Hrvatskog autokluba.

S obzirom na to da se prosečna potrošnja goriva automobila kreće od pet do sedam litara na 100 kilometara, može se proceniti da je za gorivo na ovom putu potrebno oko 10 evra. Naravno, stvarni trošak zavisi od vrste vozila, stila vožnje, broja putnika i količine prtljaga.

Uzimajući u obzir sve gore navedene parametre, jednosmerno putovanje na more iz Beograda moglo bi da košta otprilike:

Od Sremske Mitrovice do Pule (595 km): gorivo 96 evra, putarina 34 evra
Od Sremske Mitrovice do Herceg Novog (570 km): gorivo 65 evra, putarina 10 evra
Od Sremske Mitrovice do Halkidikija (720 km): gorivo 70 evra, putarina 25 evra

Možda Vam se svidi i

1 komentar

Ana 07.07.2023. - 7:54 am

Sam put uopste nije problem, problem je zelja da se sve proba, sve kupi, sve iskusi 🙂

Komentari su zatvoreni.