Šta se dalje dešava sa zaplenjenim oružjem?

Od strane Ozon
0 komentari

U toku je predaja ilegalnog oružja i minsko-eksplozivnih sredstava. Građani koji imaju takvo oružje, municiju i bombe a koje su, iz raznih razloga držali u stanovima, kućama, šupama, podrumima… mogu da ga policiji predaju bez ikakvih posledica do 8. juna. Oni koji to ne učine do tog datuma, rizikuju da budu rigoroznije kažnjeni.

Oružje koje bude predato, kao i ono što je prethodno zaplenjeno, policija čuva u specijalnim magacinima. Šta se posle toga dešava? U MUP-u kažu da se zaplenjeno oružje uništava, piše Dnevnik.

Prema javno dostupnim podacima, poslednju takvu akciju MUP je realizovao 21. jula 2017. godine, kada je uništeno 18.000 komada zaplenjenog malokalibarskog i lakog oružja. Kako je tada saopšteno, u Reciklažnom centru u Žarkovu, kod Beograda, uništeno je 916 automatskih pušaka, 7.448 pištolja, 589 revolvera, 1.723 pušaka, 3.040 sačmarica i 66 mitraljeza, startnog, vazdušnog i drugog oružja. Tada je objašnjeno da je reč o ilegalnom oružju koje je konfiskovala policija, ali i o prikupljenom oružju tokom legalizacije u poslednjih par godina kada su građani predavali i pištolje i revolvere u legalnom posedu. Naime, zbog sve većeg poreza na takvo oružje, mnogi vlasnici ga se odriču. Prema nezvaničnim podacima, oko 30.000 legalnih vlasnika pištolja i revolvera ga se odreklo.

Ova akcija izvedena je u okviru Centra za kontrolu malokalibarskog i lakog naoružanja u Jugoistočnoj i Ističnoj Evropi (SEESAC), a finansirala ju je Evropska unija.

Dnevnik

Možda Vam se svidi i