Srbija prihvata preporuke o zabrani fizičkog kažnjavanja dece

Od strane Ozon
0 komentari

Srbija je nedavno prihvatila preporuke za donošenje zakonske zabrane fizičkog kažnjavanja dece, jačanje mehanizama zaštite dece od nasilja u svim sredinama, unapređenje inkluzivnosti u obrazovanju i unapređenje opšteg normativnog okvira u vezi sa pravima deteta. Ovaj značajan korak napred najavljen je kao deo procesa Univerzalnog periodičnog pregleda.

Pozitivan odgovor organizacija za prava deteta

Vodeće organizacije za prava deteta u Srbiji, uključujući Mrežu organizacija za decu Srbije, Centar za prava deteta i Save the Children, pozdravile su prihvatanje ovih preporuka. Smatraju da su ove mere ključne za unapređenje blagostanja i razvoja dece u Srbiji.

U ovom kritičnom trenutku, gde se Srbija bori sa posledicama ekstremnog nasilja u školama i pratećih naknadnih potresa, od suštinskog je značaja snažna posvećenost deci na svim nivoima društva. Tragični događaji izazvali su konsenzus da se mora učiniti sve da se deca zaštite.

Među prihvaćenim preporukama su unapređenje zakonodavstva i borba protiv nasilja u porodici, nasilja nad ženama i devojčicama, kao i iskorenjivanje dečjih brakova. Ove mere imaju za cilj zaštitu prava dece i stvaranje sigurnijeg okruženja za njihov rast i razvoj.

Univerzalni periodični pregled (UPR) je mehanizam koji je u nadležnosti Saveta Ujedinjenih nacija za ljudska prava. To uključuje procenu stanja ljudskih prava u zemlji od strane drugih država, koje daju preporuke za poboljšanje stanja ljudskih prava. UPP se odvija u petogodišnjim ciklusima i ovo je četvrto učešće Srbije u tom procesu.

Sledeći koraci za Srbiju

Srbija ima rok do predstojeće sednice Saveta UN za ljudska prava u septembru ove godine da odgovori na preporuke koje prvobitno nije prihvatila tokom pregleda u maju. Organizacije za prava deteta apeluju na vlasti da pažljivo razmotre i sprovedu ove preporuke kako bi dodatno dali prioritet dobrobiti dece u Srbiji.

Prihvatanje preporuka o zabrani fizičkog kažnjavanja dece, unapređenju mehanizama zaštite dece, promovisanju inkluzivnosti u obrazovanju i jačanju normativnog okvira za prava deteta pokazuje posvećenost Srbije dobrobiti i razvoju svoje mlade populacije. Za sve zainteresovane strane je ključno da sarađuju na pretočenju ovih preporuka u konkretne akcije i stvaranju bezbednijeg i hranljivijeg okruženja za decu u Srbiji.

Šta kaže porodični zakon? OVDE

Novi Porodični zakon koji bi trebalo da nam odgovori na pitanje da li roditelji smeju fizički da kažnjavaju svoju decu, kao što je udaranje po guzi, ili će ovakvo kažnjavanje biti totalno zabranjeno u našoj zemlji, izgleda da ćemo dobiti ove godine.

 Komitet za prava deteta je definisao „telesnu” ili „fizičku” kaznu kao svako kažnjavanje u kome se koristi fizička sila sa namerom da se nanese određeni, pa makar i najmanji, stepen bola ili nelagode. Navednom izmenom Republika Srbija ispunjava svoju međunarodnu obavezu u vezi zaštite prava deteta.

Komitet za prava deteta je definisao „telesnu” ili „fizičku” kaznu kao svako kažnjavanje u kome se koristi fizička sila sa namerom da se nanese određeni, pa makar i najmanji, stepen bola ili nelagode – to se u najvećem broju slučajeva odnosi na lupanje, šamaranje, batinanje po zadnjici, šakom ili nekim predmetom – šiba, prut, kaiš, cipela, varjača

Pomenuta Strategija objavljena je u Službenom glasniku, 3. juna 2020. godine.

Telesno kažnjavanje deteta kao vaspitno sredstvo predstavlja jedan od oblika fizičkog nasilja nad detetom – navodi se u tekstu javnih konsultacija, koji stoji na sajtu Ministarstva za brigu o porodici i demografiji.

– Komitet za prava deteta je definisao „telesnu” ili „fizičku” kaznu kao svako kažnjavanje u kome se koristi fizička sila sa namerom da se nanese određeni, pa makar i najmanji, stepen bola ili nelagode. Navednom izmenom Republika Srbija ispunjava svoju međunarodnu obavezu u vezi zaštite prava deteta.

Pravo na zaštitu od svih oblika nasilja predstavlja osnovno pravo svakog deteta, a utvrđeno je Konvencijom Ujedinjenih nacija o pravima deteta i nizom međunarodnih i regionalnih ugovora u oblasti zaštite ljudskih prava, koje je Republika Srbija potvrdila – navodi se u tekstu Strategije u kojoj se ističe da sprečavanje i suzbijanje nasilja nad decom i zaštita dece od nasilja predstavljaju jedan od prioriteta nacionalne politike Srbije.

Možda Vam se svidi i