Čišćenje zgrada i stanova je godinama unazad popularan biznis u Srbiji kojem se dobro zarađuje, bilo da se radi samostalno ili u sklopu neke specijalizovane firme. U inostranstvu sobarice i spremačice zarađuju znatno više, pa se čišćenjem bave mnogi naši ljudi u Nemačkoj, Hrvatskoj, Crnoj Gori, a plata im ide i preko 2.500 evra.
Ovo mi je 4. sezona da radim u Hrvatskoj kao sobarica. Na to sam se odlučila 2019. godine i od tada svako leto, pa i ono tokom pandemije, odlazim na Krk da radim kao sobarica. Smeštena sam u kompleksu apartmana u kojima i radim, i imamo obezbeđene obroke u sklopu restorana. Milina, plata mi je nešto manja od 1.000 evra, ali ubere se po neki evro i od gostiju. Troškove skoro i da nemam, većinu slobodnog vremena provodim na plažama, tako da svake sezone vratim celu zaradu u Srbiju, priča za „Blic Biznis“, Marija Ć. dugogodišnja sobarica.
Ipak, kako priča naša sagovornica, posao nije idealan.
– Doduše, nekada nije prijatan posao. Dođu tako malo neuredniji gosti, otave haos za sobom svaki dan. Uvek je bar jedna soba u kompleksu u rasulu. Moram da upozorim sve koji su zainteresovani za ovaj posao da će se nagledati svačega, kaže.
Da je održavanje higijene zgrade ozbiljan posao, uverili su se i oni koji su se, na primer, susreli sa ponudama Skupštine stanara koju firmu odabrati da održava zgrade. Isto tako, čišćenjem stanova se u Srbiji bave i studenti koji žele da zarade džeparac, i njihova satnica je oko 350 – 400 dinara. Takođe, i oni kojima redovna plata na primarnom poslu nije dovoljna za živo dodatnu zaradu traže na ovaj način.
Pored stanova, postoje oglasi koji regrutuju zainteresovane za održavanje firmi ili poslovnih prostora, hala i sličnih objekata.
Prosečna zarada sobarica u Srbiji
Prosečna zarada sobarica/spremačica u Srbiji je oko 60.000 dinara. Minimalna plata koju mogu dobiti, sudeći prema oglasima je 40.000-45.000 dinara, a maksimalna zarada na koju smo naišli je oko 80.000 dinara.
Ova pozicija podrazumeva održavanje čistoće hotelskih soba, a kako je navedeno u jednom oglasu, ovaj posao podrazumeva i „Neodložno reagovanje na zahteve gostiju i drugih odeljenja“, zamenu posteljine, sređivanje kreveta, „brisanje prašine, glancanje i uklanjanje tragova sa zidova i nameštaja.Usisavanje tepiha i obavljanje poslova oko nege poda“.
Podrazumeva se rad po smenama, a mnoge kompanije nude i stalno zaposlenje. Takođe, neki hoteli u Beogradu nude i smeštaj za one koji dolaze iz unutražnjosti. Smene su od 6 do 8 sati, a na nekim oglasima je naglašeno da je prekovremen rad plaćen.
Izvor: Blic