Revolucionarni proboj u oblasti fizike ima potencijal da preoblikuje svet kakav poznajemo. Korejski naučnici su nedavno predstavili LK-99 superprovodnik, izvanredan materijal koji ima sposobnost da prenosi električnu energiju bez ikakvog gubitka energije usled toplote i efikasno radi na sobnoj temperaturi. Novi materijal odnosno jedinjenje koje su naučnici nazvali superprovodnik LK-99 može da uradi neverovatne stvari sa strujom i magnetnim napajanjem, piše Tom’s Hardware. Naime, LK-99 može da prenosi struju odnosno električnu energiju bez toplotnih gubitaka i to na sobnoj temperaturi.
FOTO Andrew McCalip
Za razliku od tradicionalnih provodnika koji doživljavaju značajan gubitak energije kroz rasipanje toplote, LK-99 superprovodnik ima izuzetnu sposobnost da prenosi električnu energiju bez ikakvih toplotnih gubitaka, čak i na sobnoj temperaturi. Ovo zapanjujuće svojstvo može dovesti do značajno poboljšane efikasnosti i snage u različitim aplikacijama kao što su računari, mašine i vozovi.
Prema naučnim istraživanjima, ovaj superprovodnik se izdvaja od svojih prethodnika po tome što je funkcionalan na sobnoj temperaturi i normalnom atmosferskom pritisku. Ovo revolucionarno otkriće se smatra najznačajnijim naučnim otkrićem u poslednjih 75 godina.
Iako su eksperimenti sa ovakvim materijalima rađeni u toku od 1999. godine, nedavna pažnja je porasla oko LK-99 superprovodnika nakon izveštaja kineskog istraživačkog tima. Oni su potvrdili početno istraživanje od pre 24 godine, efektivno ponovo pokrenuvši razgovor o superprovodnicima.
Istraživanje iz Južne Koreje pokazuje da su sintetizovali supravodljivi materijal koji može da funkcioniše na sobnoj temperaturi. Nazvan LK-99 po naučnicima Sukbae Leeu i Ji Hoon Kimu, koji su posvećeni ovoj studiji od 1999. godine, materijal se sastoji od kombinacije olova, fosfora i bakra.
Istraživači su primetili da je superprovodno ponašanje materijala potvrđeno na osnovu njegovog odgovora na magnetna polja. Ako se ovo istraživanje pokaže tačnim, superprovodnik koji radi na sobnoj temperaturi mogao bi da otključa vrata potpuno novom carstvu tehnologija, sa dodatnim prednostima u borbi protiv klimatskih promena.
Koristeći takve materijale, električni prenos bi mogao da se desi bez ikakvog otpora, značajno smanjujući emisije gasova staklene bašte i rešavajući izazov transporta električne energije iz obnovljivih izvora poput sunca i vetra na velike udaljenosti.
Štaviše, izgledi za superprovodnik na sobnoj temperaturi otvaraju pristup tehnologijama koje su ranije bile spuštene u naučnu fantastiku, uključujući levitirajuće vozove i lične kvantne računare. Ovo je navelo mnoge da predvide da će primena ovog superprovodnika uvesti eru tehnoloških inovacija bez presedana.
Međutim, naučna zajednica ostaje oprezna zbog nedostatka recenziranih studija i ubedljivih dokaza. Iako su otkrića kineskog istraživačkog tima izazvala veliku buru, tek treba da budu rigorozno potvrđena.
Endrju Mekalou, inženjer i naučni entuzijasta, aktivno replicira eksperiment i dokumentuje svoj proces na platformama društvenih medija. McCullough tvrdi da bi mogao imati rezultate već ovog vikenda.
Potraga za superprovodnicima na sobnoj temperaturi bila je naučna težnja decenijama. Ipak, skepticizam je i dalje visok, posebno imajući u vidu nedostatak zvanične provere od strane renomiranih istraživača u ovoj oblasti.
Kako naučna zajednica čeka sveobuhvatnu validaciju, jasno je da su potencijalne implikacije superprovodnika na sobnoj temperaturi ništa drugo do revolucionarne. Dok skepticizam i dalje postoji, stalna potraga za ovim neuhvatljivim otkrićem simbolizuje nemilosrdnu radoznalost i odlučnost naučne zajednice da pomeri granice našeg razumevanja.