Banke i njihovi klijenti u Srbiji iščekuju okončanje sporazuma Narodne banke Srbije (NBS) i poslovnih banaka koji su „zamrznuli“ bankarske naknade i provizije. Od 1. septembra banke će imati fleksibilnost da prilagođavaju svoje naknade za usluge, što potencijalno dovodi do povećanja troškova za različite transakcije.
Privremeno smanjenje naknada uvedeno prošle godine bilo je dobrodošlo olakšanje za mnoge korisnike, jer je značilo uštedu i do 30 odsto na raznim uslugama. Međutim, kako se bliži datum isteka ugovora, postoji neizvesnost o tome kako će banke postupiti.
Za klijente, to znači da se mogu suočiti sa većim troškovima za održavanje svojih računa, korišćenje kreditnih kartica, podizanje gotovine sa bankomata i ispisivanje čekova.
Narodna banka Srbije, kao regulatorni organ, imaće ključnu ulogu u odobravanju ili odbijanju bilo kakvih izmena cenovnika banaka. Ovaj regulatorni nadzor ima za cilj da osigura da sva prilagođavanja budu razumna, transparentna i u najboljem interesu kupaca.
Vredi napomenuti da neto prihod od kamata i naknada ostaje primarni izvor profita srpskih banaka. Kako tradicionalni poslovni modeli nastavljaju da se vrte oko kreditiranja i privatnog sektora i pojedinaca, industrija će pomno pratiti potencijalni uticaj ovih prilagođavanja naknada na prihode i profitabilnost banaka.
U cilju održavanja fer i konkurentnog bankarskog okruženja, NBS je sprovela dodatne mere kontrole. To uključuje i zahtev da banke obaveste regulatorno telo o svim promenama svojih tarifa najmanje 45 dana pre njihove planirane primene. Ovo daje NBS dovoljno vremena da proceni predloge i interveniše ako je potrebno da zaštiti interese potrošača.
Za sada ostaje da se vidi kako će pojedine banke odgovoriti na istek ugovora. Neki mogu odlučiti da zadrže svoju trenutnu strukturu naknada, dok bi drugi mogli da odluče da povećaju svoje naknade kako bi podržali svoju profitabilnost. Nivo konkurencije banaka na tržištu i ukupni ekonomski uslovi takođe će uticati na njihove odluke.
Dogovor između Narodne banke Srbije i poslovnih banaka o „zamrzavanju“ naknada i provizija na usluge prestaje da važi od 1. septembra. Kako se bliži rok do 1. septembra, ostaje da se vidi kako će NBS i bankarski sektor napraviti dogovor i kakav će biti uticaj na finansijsko tržište u Srbiji.