Udruženje žena “Zlatno runo Sirmijuma“ iz Sremske Mitrovice, čuvarke kulturne baštine
SREMSKA MITROVICA- Da par vrednih ženskih ruku može svašta, dokazuju članice Udruženja “Zlatno runo Sirmijuma“ iz Sremske Mitrovice, čije žene su postale čuvarke kulturne baštine Srbije, koje izrađuju tradicionalne rukotvorne.
One su pre par godina prošle obuku za stari i pomalo zaboravljeni zanat, pustolovanje, odnosno valjanje vune, od koje prave loptice, podmetače, sedalice, igračke…i već pobrale veliki broj nagrada a njihovi različiti predmeti otišli su širom sveta.
Posle prve uspešne obuke pustolovanja, koja je bila organizovana u Sremskoj Mitrovici, pre četiri godine osnovano je Udruženje žena “ Zlatno runo Sirmijuma“. Uz veliku podršku lokalne samouprave, Udruženje kao član Etno mreže Srbije, bavi se izradom rukotvorina, zasnovanih na kulturnom nasleđu Srema, kao i cele Srbije, sa ciljem očuvanja tradicije i kulture.
- Trenutno imamo sedam aktivnih članica koje se isključivo bave pustolovanjem vune. Naši proizvodi su sa raznim motivima, a izdvojila bih za nas poseban, Solomonov čvor, jedan od prvih motiva pronađen na mozaiku u Carskoj palati Sirmijuma.- kaže Dajana Savićević, predsednica i koordinator Udruženja dodajući da se njihovi proizvodi otkupljuju od raznih institucija i organizacija, te se koriste kao prigodni protokolarni pokloni a mogu se naći i u prostorijama Turističke organizacije u Sremskoj Mitrovici.
Jedna od učesnica Udruženja Olgica Savić (58) kaže da je ovu tehniku jako brzo zavolela, jer kroz nju može da se iskaže kreativnost.
- Na ovaj način ispunjavam slobodno vreme otkako sam u penziji a lepo se i zaradi. – ističe Savićka koja je polovinom decembra prošle godine dobila nagradu “Čuvari tradicije“, gde je svoje umeće predstavilo 40 majstora starih zanata iz 17 gradova i opština iz Srbije. Olgici je pripala nagrada za najbolju minijaturu u kategoriji pustolovanje, gde je predstavila motiv jeleka na pustolovanoj kugli.
Njena sugrađanka, članica Udruženja a i Olgičina učenica Anica Jelenković (43), na istoj izložbi u istoj kategoriji dobila je nagradu, gde je kroz ovu tehniku predstavila tradicionalnu kuću u Sremu.
- Ja sam došla na ideju da kroz moj rad, prikažem prozor kuće od moje prabake. Nažalost tu smo kuću pre par godina prodali, ali me za nju vežu lepe uspomene, a taj prozor mi je bio asocijacija na neke lepe događaji. Tako da sam moj rad napravila od tuge.- kaže kroz setu Jelenkovićka koja je po struci vaspitač i nezaposlena, dodajući da joj sa vunom omogućen rad sa decom kroz radionice koje imaju po osnovnim školama.