Od 5. januara dostupan Registar NE ZOVI: Kako se zaštititi od dosadnih prodavaca

Od strane Ozon
0 komentari

Potrošači koji su do sada bili žrtve dosadnih poziva i poruka trgovaca nudeći proizvode i usluge, konačno će moći da se zaštite. Registar NE ZOVI, propisan Zakonom o zaštiti potrošača, stupiće na snagu 5. januara sledeće godine, pružajući mogućnost upisa i zaštitu od nasrtljivog oglašavanja.

Ovaj registar, čiji je pravilnik nedavno usvojen, značiće da će operatori mobilne i fiksne telefonije biti obavezni omogućiti korisnicima upisivanje u ovaj registar, ukoliko to žele.

Jedan od ključnih uslova za funkcionisanje ovog registra bio je pravilnik koji je nedavno donet, a koji detaljno definiše načine upisa i zaštite potrošača od neželjenih prodajnih poziva i poruka.

Kako se upisati u Registar NE ZOVI?

Procedura upisa u registar NE ZOVI bit će moguća elektronskim putem ili direktno na prodajnim mestima operatora. Korisnici će moći da se upišu putem internet stranice operatora ili kroz posebnu aplikaciju koju operatori budu obezbedili.

Ukoliko elektronski način nije dostupan, zahtev se može podneti i na prodajnom mestu, gde će operator pomoći korisniku u procesu popunjavanja obrasca.

Potvrda o prijemu zahteva biće izdata od strane operatora, obezbeđujući informaciju o datumu prijema zahteva.

Ko može da se upiše?

Svaki korisnik telefonskog broja, uključujući i korisnike pripejd brojeva, ima pravo da zahteva upis u ovaj registar. Međutim, zahtev može podneti samo sam korisnik telefonskog broja.

Važne informacije iz Registra NE ZOVI

Registar sadrži informacije o korisnicima telefonskih brojeva poput imena, prezimena, broja telefona, JMBG-a korisnika, kao i podatke o operatoru koji je upisao ili ispisao podatak, uz datum upisa ili ispisa.

Za potrošače koji prelaze kod drugog operatora, pravilnik definiše postupak ispisivanja iz ovog registra, obezbeđujući zaštitu i nakon promene operatera.

Kako proveriti status telefonskog broja?

Za proveru da li se određeni broj telefona nalazi u ovom registru, potrošači će moći pristupiti internet stranici regulatornog tela nadležnog za elektronske komunikacije – RATEL.


Možda Vam se svidi i