SREMSKA MITROVICA: Mislili ste da dobrovoljno davanje krvi ne nosi nikakve povlastice? Varate se. Iako ne donosi novac u našoj zemlji, redovni dobrovoljni davaoci krvi su upoznati sa a svim povoljnostima koje ovaj humani gest donosi njihovom zdravlju. Međutim, to nije sve što znaju ovi nesebični ljudi. Neki od njih su se našli u situaciji da znaju „zašto“. Evo stvarne priče jedne od naših čitateljki:

Sestra je obolela i nakon lečenja u bolnici u Sremskoj Mitrovici, prebačena je u Beograd. Situacija je postala veoma teška za našu porodicu. Iz Beograda stiže obaveštenje da nema dovoljno krvi, a njoj je hitno potrebna. Zamolili su nas da organizujemo ljude koji bi dobrovoljno dali krv. Nije bilo problema, porodica se okupila, i naravno, svi smo želeli da pomognemo. Nažalost, samo nas dvoje je bilo potpuno zdravo, što nije bilo dovoljno za sestru.

Pokušavali smo preko Crvenog krsta u Sremskoj Mitrovici, i oni su se odmah angažovali. Pošto je situacija bila takva, nije bilo dovoljno krvi, njen termin za transfuziju krvi je pomeren za nekoliko dana kasnije. Crveni krst iz Sremske Mitrovice je uložio napore kako bi ubrzao proces i osigurao potrebnu količinu krvi. U toj teškoj situaciji, čak su i razmišljali o pozajmici krvi iz Novog Sada, kako bi je obezbedili što je pre moguće. Tokom svega toga, nismo ni razmišljali da je moja sestra zapravo već dobrovoljni davalac krvi.

Crveni krst nam je javio da je ona redovni dobrovoljni davaoci krvi, što su saznali proverom, a kada se oni nađu u situaciji da im je potrebna pomoć, imaju privilegiju da im se krv obezbedi odmah. To uključuje i pronalaženje donatora i obezbeđivanje krvi.

Ova iskustva su me inspirisala da i sama postanem dobrovoljni davalac krvi. Odlučila sam da pomognem drugima, kao što su meni i mojoj sestri pomogli u teškim trenucima. Crveni krst je bio tu za nas, i zahvaljujući njima, moja sestra će dobiti krv na vreme. Želim da postanem redovan davalac, da pomognem drugima jer je retko da ljudi razmišljaju na ovaj način danas. Pomaganjem drugima, možda ćete jednog dana pomoći i sebi. Hvala Crvenom krstu na svemu što rade. Neka moja priča služi kao inspiracija drugima da postanu dobrovoljni davaoci krvi i pomognu onima kojima je to preko potrebno. Nadam se da hoće, kaže naša čitateljka.

Dobrovoljno davanje krvi predstavlja dvostruku korist. Kroz ovu humanu gestu, ne samo da možete spasiti nečiji život, već i značajno unaprediti svoje zdravlje. Davaoci krvi imaju priliku da temeljno procene svoje opšte stanje i da pospeše regeneraciju sopstvene krvi.

Kada se odlučite da date krv, prva faza obuhvata ispunjavanje odgovarajućeg upitnika i proveru nivoa hemoglobina u krvi, kako bi se osiguralo da ste pogodni davalac. Nakon toga, uzimate uzorak krvi koji će biti podvrgnut analizi. Pored osnovnih parametara krvne slike, obavezno se vrše i testovi na ozbiljne bolesti koje se prenose transfuzijom krvi, uključujući hepatitis B i C, HIV, i sifilis.

Ukoliko se pronađe neka od ovih bolesti, zavodi za transfuziju su dužni da odmah obaveste donatora i zaštite njegovu privatnost, a zaraženu krv unište.

Ono što se često ne ističe dovoljno jeste da svaki dobrovoljni davalac krvi podstiče regeneraciju svojih krvnih ćelija, uključujući crvena i bela krvna zrnca, kao i krvne pločice. Davanjem krvi, organizam gubi određenu količinu, koju nastoji nadoknaditi u periodu od otprilike tri meseca. Ovaj proces podrazumeva stvaranje novih, mladih krvnih ćelija, što poboljšava njihovu funkcionalnost.

Posebno je značajna regeneracija crvenih krvnih zrnaca, koja sadrže hemoglobin, ključni molekul za prenos kiseonika. Ova krvna zrnca transportuju kiseonik iz pluća do vitalnih organa poput mozga i kože, obezbeđujući im neophodnu vitalnost. Gvožđe, takođe, igra ključnu ulogu u očuvanju stabilne krvne slike i prevenciji anemije.

Zbog ovih zdravstvenih koristi i humanitarnih razloga, razmislite o redovnom dobrovoljnom davanju krvi. Vaša akcija ne samo da će pomoći drugima, već će vam doneti i lične benefite u smislu boljeg zdravlja i regeneracije krvi.

Možda Vam se svidi i