Nezaboravno iskustvo na otvorenom za decu: Mitrovački kamp „Soko“ na Letenki

Od strane Ozon
0 komentari

SREMSKA MITROVICA. Udruženje građana „Mitrovački Soko” nedavno je bilo domaćin svog prvog četvorodnevnog „Soko kampa” na Letenki, čiji je cilj bio upoznavanje i upoznavanje dece sa kampovanjem, aktivnostima na otvorenom i podsticanje društvenih interakcija kako bi se smanjilo oslanjanje dece na digitalne medije.

Udruženje Mitrovački soko, koje su osnovale Sara Žurovski, Emilija Major i Dario Španović, ima zajednički cilj da radi sa decom kroz različite oblasti. Sara Žurovski, sa svojim velikim iskustvom u razvoju dece i vođenjem kampova u domaćem i međunarodnom okruženju, donosi stručnost u tim. Emilija Major, licencirani fizioterapeut, zalaže se za promovisanje zdravih fizičkih navika i aktivnosti kod dece, uz isticanje pravilnog držanja. Dario Španović, profesor istorije sa dugogodišnjim iskustvom u nastavi i organizovanju ekskurzija za decu, doprinosi svojoj stručnosti u kampovanju, radu sa decom i vođenju edukativnih putovanja.

„Sredinom maja održali smo promotivni dan za Soko kamp na Maloj plaži u naselju Stari most. Odziv dece i roditelja premašio je naša očekivanja, a oko 50 dece učestvovalo je u aktivnostima koje smo organizovali na predstavljanju Soko kampa. Nakon promotivnog dana otvorili smo prijave, a mesta za prvi kamp su se brzo popunila“, kaže Emilija Major.

Udruženje „Mitrovački soko” ove godine planira da organizuje tri Soko kampa u kojima će boraviti po 12 dece uzrasta od 8 do 14 godina. Sva tri kampa će se održati na Letenki. „Odabrali smo Letenku jer je to poznato izletište na Fruškoj gori, pogodno locirano u blizini ne samo Sremske Mitrovice, već i Novog Sada i drugih krajeva. Pored blizine, Letenka nudi odlične kampove i potpuno opremljenu trpezariju u kojoj se nalazi Za decu se svakodnevno priprema sveža hrana, a nama je važno da Letenka ima nekoliko uređenih pešačkih staza i sportskih terena za razne sportske aktivnosti“, objašnjava Dario Španović.

Vredi napomenuti da su lokalni proizvođači aktivno uključeni u organizovanje Soko kampa. Za prvi kamp, Poljoprivredno domaćinstvo „Šerfezi“ iz Stare Bingule velikodušno je doniralo sveže ubrane breskve u kojima su deca veoma uživala. Ono što Soko kamp izdvaja od ostalih je to što deca borave u šatorima, a ne u bungalovima ili odmaralištima, pružajući im jedinstveno i autentično iskustvo kampovanja. Za decu je obezbeđena sva neophodna kamperska oprema za boravak u prirodi, kao i sportske i društvene aktivnosti. Primarni cilj Soko kampa je povezivanje dece sa prirodom, podsticanje društvene interakcije i bavljenje zajedničkim sportskim i društvenim aktivnostima, a sve u cilju smanjenja njihovog oslanjanja na mobilne telefone i internet. Iz tog razloga, neka deca nisu ponela telefone u kamp, dok je drugima bilo dozvoljeno ograničeno korišćenje telefona (20 minuta dnevno) za komunikaciju sa roditeljima.

„U kampu su organizovane brojne aktivnosti koje se mogu podeliti u tri grupe. Aktivnosti vezane za prirodu uključivale su pešačenje, upoznavanje sa biljkama i životinjama, radionice izgradnje skloništa u šumi, orijentaciju u prirodi korišćenjem mahovine i kompasa, kao i učenje kamperskih čvorova. Drugu grupu činile su sportske aktivnosti, uključujući fudbal, košarku, badminton, jutarnju gimnastiku, uz razne staze sa preprekama, a treću grupu činile su tradicionalne društvene igre, koje su u današnjem digitalnom dobu pomalo zaboravljene zbog rasprostranjenosti kompjuterskih igara. Ove igre su uključivale karte, ludo, domine, šah, klikere i još mnogo toga. Bilo je ohrabrujuće videti kako se deca radosno grle i učestvuju u ovim igrama. Smatramo da su ove aktivnosti vitalni deo našeg kampa, što su deci pokazali da se druženje i zabava mogu desiti van mreže, bez oslanjanja na telefone ili kompjutere“, deli Sara Žurovski.

Možda Vam se svidi i