SREMSKA MITROVICA. Sremska Mitrovica, grad sa bogatom istorijom, leži na obali reke Save u Srbiji. Sa svojom dugu istorijom i kulturnim nasleđem, ovaj grad privlači pažnju posetilaca iz celog sveta.
Jedan od simbola grada je Kamenita ćuprija, koja je već vekovima deo mitrovačkog pejzaža. Ova ćuprija se nalazi na istom mestu kao i 1873. godine i predstavlja ulaz u grad. Sa Kamenite ćuprije počinje Kuzminska ulica, jedna od najstarijih ulica u istoriji Sremske Mitrovice. Ova ulica vodi do Žitne pijace i svedoči o bogatoj prošlosti grada.
Podignuti su mnogi novi objekti industrije, uprave, obrazovanja i zdravstva. Izgraeđno je i više stambenih naselja. Zbog toga je grad za samo četiri decenije utrostručio broj stanovnika, sa 13.000 posle Drugog svetskog rata na gotovo 40.000 početkom devedesetih godina. U toku ovog perioda izvedeni su i najveći graditeljski poduhvati u gradu — veoma savremen nasip i dva mosta preko Save (drumski i pešački). Drumski most kod Sremske Mitrovice predstavlja ključnu saobraćajnu vezu Srema i Bačke sa jedne i Mačve sa druge strane. Otvoren je za saobraćaj 19. novembra 1977. godine i zamenio je jedini dotadašnji — stari pontonski sa jednom kolovoznom trakom, izgrađen 1951. Most sv. Irineja, otvoren 1994. godine, sa rasponom od 262,5m, povezuje centar Sremske i Mačvanske Mitrovice.
Nekada je Kamenita ćuprija bila sam ulazak u grad Sremska Mitrovica. Kamenita ćuprija je i danas na istom mestu, kao i 1873. godine.Od nje počinje velika dijagonalna saobraćajnica (Kuzminska ulica) koja se dalje, preko ulica Pivarske i Vuka Kardžića, nastavlja ka Žitnoj pijaci. Njena trasa predstavlja jednu od najstarijih ulica u istoriji grada Sremske Mitrovice.
Priča o prošlosti i sadašnjosti Sremske Mitrovice, možda najbolje može biti ispričana kroz šetnju ulicama grada na Savi.
Na samom ulazu u ulicu Kuzminska, sada kod NIS pumpe nalaze se ostaci spomenika Jan Nepomuku. Jan Nepomuk je svetac koji je veoma poštovan u gradovima srednje Evrope, posebno u onima pored velikih reka, jer je zaštitnik od poplava. Iako je rimokatolički svetac, njega poštuju pripadnici svih hrišćanskih crkava. Najpoznatiji kip svetog Jana se nalazi na Karlovom mostu u Pragu.
Sremska Mitrovica je imala dve velike poplave, 1932. i 1974. godine .
Foto Miroslav Jeremić viminacum.org
Da je i ranije Sirmium imao problema sa poplavama i podvodnom vodama, pokazalo se i na osnovu Austrijske karte iz 1780. godine, gde se uočavaju stubovi sirmijumskog akvadukta. Oni su bili u izvanrednom stanju očuvanosti sve do početka XX veka, kada su odlukomgradskih vlasti uništeni dinamitom, kako bi se dopunile zalihe materijala za izgradnju savskog nasipa.
1974. godine Sava kod Sremske Mitrovice zaustavila se na 800 centimetara i poplavila mitrovačke ulice. Na mestu gde je nekad bio Kej Đure Salaja (danas Ribarska obala) izgrađen je nasip 1976. godine po projektu arhitekte Dušana Janaća i Manojla Medana. Dužinom od 11 kilometara nasip se proteže od „Drvnog kombinata“ pa sve do industrijske zone, dok je betonski deo sa stepeništem dug 4 kilometra, a sa stazama širok 15 metara. Zahvaljujući između ostalog i tom nasipu naš grad je uspeo da se odbrani od poplava maja 2014. godine, kada je vodostaj reke Save dostigao do tada nezabeleženih 869. centimetara. Odbrana je počela u proleće i trajala 55 dana, a najteže je bilo sredinom maja kada je Sava oborila sve dotadašnje rekorde.
Danas, Sremska Mitrovica mirno leži na obali Save, na nekih osamdesetak kilometara zapadno od Beograda. U tkivu ovog živopisnog ravničarskog sremskog grada, sa očuvanim pitoresknim zdanjima iz XVIII i XIX veka, nema više ukletih bara i močvara. Nema više ni poplava. Sava je ukroćena moćnom obaloutvrdom, a njena šljunkovita plaža smatra se danas jednom od najlepših na teritoriji čitave Srbije. Lik sadašnjeg grada nosi u sebi pečat graditeljskog nasleđa različitih epoha, ali ipak, kao njegov glavni brend slovi Sirmijum, grad-rezidencija brojnih rimskih imperatora. On je prethodnik svih kasnijih urbanih aglomeracija nastalih na istom prostoru, u različitim periodima i istorijskim okolnostima,
Sremska Mitrovica ima značajnu vezu sa Rimskim Carstvom, posebno kroz arheološko nalazište Sirmijum. Sirmijum je bio rezidencija brojnih rimskih imperatora i postao je prethodnik svih kasnijih urbanih aglomeracija na tom području. Ostaci rimskih građevina i arheološki nalazi čuvaju se kao dragoceno nasleđe i svedoče o vekovima prošlosti.
Danas, Sremska Mitrovica je moderan grad koji kombinuje svoje istorijsko nasleđe sa savremenim karakteristikama. Pitoreskna zdanja iz 18. i 19. veka čine deo gradskog pejzaža i doprinose šarmu ovog mesta. Sa prelepo uređenom šljunkovitom plažom duž reke Save, grad je postao popularno odredište za turiste i stanovnike Srbije.
Nasleđe imperatora i bogata istorija Sremske Mitrovice čine ovaj grad posebnim. Oživljavanje prošlosti i očuvanje kulturnog nasleđa omogućava posetiocima da se upuste u putovanje kroz vreme i istraže bogatu istoriju ovog područja.