Izmene i dopune Zakona o planiranju i izgradnji uneće značajne novine u oblasti energetske efikasnosti zgrada, najavio je ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić, saopšteno je iz resornog ministarstva. On je na otvaranju Prvog stručnog simpozijuma o energetskoj efikasnosti zgrada na Zapadnom Balkanu i u regionu naveo da se prva novina odnosi na uvođenje „energetskog pasoša“, koji će morati da imaju sve nove zgrade.
Zgrade koje se budu gradile nakon usvajanja izmena i dopuna, kako je preneo, moraće da imaju ovaj pasoš jer stanovi neće moći ni da se kupuju ni da se prodaju ukoliko investitor, odnosno zgrada, ne poseduje ovaj dokument.
Prema njegovim rečima, za stare stambene zgrade postoje tri roka – prvi je od tri godine za zgrade gde je vlasnik država, koja će imati obavezu da u tom periodu pribavi sertifikate o energetskom svojstvu svake zgrade.
– Za poslovne zgrade, banke i slično rok je pet godina, a za stambene zgrade deset godina, pri čemu sertifikate neće pribavljati stanari, već lokalna samouprava – naveo je ministar.
On je podsetio i na to da je uvedena obaveza da sve zgrade, privatne i državne, od preko 10.000 kvadrata, moraju da imaju sertifikate zelene gradnje.
Prema njegovim rečima, postoji nekoliko međunarodnih sertifikata i projekat će morati da se šalje u Njujork, Berlin ili na još nekoliko destinacija.
Svi koji grade pre dobijanja upotrebne dozvole, kako je naveo, moraće da dostave dokaz o kretanju građevinskog otpada i da obezbede polisu osiguranja od štete prema trećem licu i tako obezbede sredstva u slučaju nastale štete na okolnim objektima.
– Polisu će moći da naplati i lokalna samouprava ukoliko se oštećenja nastala prilikom gradnje ne vrate u prvobitno stanje – istakao je Vesić.
Zamenica šefa Delegacije Evropske unije u Srbiji Plamena Halačeva rekla je da je ušteda energije prioritet, te da su dešavanja u Ukrajini napravila veliki potres na globalnom tržištu i najveću energetsku krizu do sada.
Stalni predstavnik UNDP u Srbiji Jakup Beriš naglasio je da je energetska efikasnost zgrada prioritet i na regionalnom i na globalnom nivou.
– Energetska efikasnost može znatno da umanji troškove domaćinstva, ali i emisiju ugljen-dioksida, pri čemu svakako doprinosi smanjenju zagađenja vazduha i unapređenju javnog zdravlja – rekao je Beriš.
Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, koje predstavlja ministar Goran Vesić, najavilo je da će biti uvedene značajne izmene u Zakon o planiranju i izgradnji, posebno u oblasti energetske efikasnosti u zgradarstvu. Ove promene imaju za cilj poboljšanje energetskih performansi zgrada i promovisanje održivosti.
Jedan od ključnih amandmana je uvođenje „energetskog pasoša” za sve nove zgrade. Ministar Vesić je naglasio da nakon usvajanja izmena sve novogradnje moraju imati ovaj pasoš. Bez toga, prodaja ili kupovina stanova u ovim zgradama neće biti dozvoljena.
Za postojeće stambene zgrade, novi propisi predviđaju drugačije vremenske rokove. Državne zgrade moraju da dobiju sertifikate o energetskim karakteristikama u roku od tri godine, dok komercijalne zgrade kao što su kancelarije i banke imaju rok od pet godina. Najduži rok imaju stambene zgrade, sa uslovom da se energetski sertifikati dobiju u roku od deset godina. Treba napomenuti da je odgovornost za dobijanje ovih sertifikata na lokalnoj samoupravi, a ne na pojedinim stanovnicima.
Štaviše, svi objekti, kako privatni tako i državni, preko 10.000 kvadratnih metara moraju da dobiju sertifikate zelene gradnje. Ovi sertifikati dolaze u različitim međunarodnim standardima, a proces prijave uključuje podnošenje projekta na nekoliko destinacija kao što su Njujork i Berlin.
U pogledu građevinskih uslova, svi graditelji moraju da dostave dokaz o pravilnom upravljanju građevinskim otpadom pre dobijanja upotrebne dozvole. Oni su takođe obavezni da obezbede osiguranje od odgovornosti prema trećim licima da pokriju svaku potencijalnu štetu na okolnim imanjima. Lokalne samouprave imaju ovlašćenje da zahtevaju prihod od osiguranja ako štete nastale tokom izgradnje nisu adekvatno sanirane.
Plamena Halačeva, zamenica šefa Delegacije Evropske unije u Srbiji, istakla je važnost uštede energije kao prioriteta. Ona je navela značajan uticaj nedavnih događaja u Ukrajini na globalno energetsko tržište, naglašavajući hitnost rešavanja energetske efikasnosti kako na regionalnom tako i na globalnom nivou.
Jakup Beriš, stalni predstavnik UNDP-a u Srbiji, istakao je da je energetska efikasnost u zgradarstvu prioritet i na regionalnom i na globalnom nivou. Poboljšanje energetske efikasnosti ne samo da smanjuje troškove domaćinstva, već doprinosi i značajnom smanjenju emisije ugljen-dioksida, što dovodi do poboljšanja kvaliteta vazduha i javnog zdravlja.
Uvođenje ovih izmena i dopuna Zakona o planiranju i izgradnji odražava posvećenost Vlade da promoviše održive i energetski efikasne prakse u građevinskom sektoru. Ove promene će doprineti ukupnoj energetskoj tranziciji i stvoriti ekološki prihvatljivije izgrađeno okruženje u Srbiji.
Izvor: eKapija
1 komentar
sta je srbija zemlja ovnova da mi moramo da saljemo projekte u inostranstvo na odobrenje sramota
Komentari su zatvoreni.