SREMSKA MITROVICA. Afrička kuga svinja (AKS) sada je proširila svoj domet i na teritoriju grada Sremska Mitrovica. Ova bolest je potvrđana u Sremskoj Rači i Bosutu. Veterinarski organi su brzo uveli preventivne mere koje zahtevaju striktno poštovanje.
U opštini Stara Pazova i Šid prijavljena je početna pojava afričke kuge svinja u sremskom regionu. Nažalost, sada se njegova pojava proširila i na Bosut, gde je zabeležen slučaj na jednoj stočnoj farmi. Sremska Rača se suočava sa istim problemom na dve pogođene farme.
Danas je održan sastanak sa stočarima iz Bosuta i Sremske Rače, na kome je bilo razgovarano o koracima koje treba preduzeti. Lokalna uprava pedantno ocenjuje svakodnevno sprovođenje svih preventivnih aktivnosti. Svaka farma je propisno obaveštena o virusu AKS i njegovim posledicama. Putem lokalnih medija distribuiraju se apeli i upozorenja kako bi se osiguralo striktno pridržavanje preventivnih mera koje nalažu organi veterinarske inspekcije.
U Sremskoj Rači su obolele svinje na dve farme ukupno oko 12 svinja, a u Bosutu jedna sa četiri svinje, rekao je veterinar Vladan Babić.
-U ovoj situaciji, primarno oružje su stroge dezinfekcije i pravovremena veterinarska intervencija. Jedina odbrana leži u efikasnoj dezinfekciji na ulaznim mestima u dvorištima; ove mere biološke bezbednosti su najvažnije. AKS se prvi put pojavio 2007. godine, a njen ponovni razvoj je sada alarmantna realnost. Pošto vakcina nije dostupna, dezinfekcija je jedino rešenje. Veterinarski inspektori trenutno obilaze sela, proaktivno pokušavajući da nadmaše širenje bolesti. Preventivne mere su podignute na najviši nivo, naglašavajući ključnu važnost blagovremenog javljanja veterinarima. Rani znaci AKS-a su ključni za prepoznavanje. Ako svinja odbija svoj obrok, to je pokazatelj koji govori da postoji mogućnost zaraze. U ovom trenutku, upozoravanje veterinara je imperativ. PCR test može brzo da otkloni sumnje ako ga farmer uzgajivač odmah zatraži. U borbi borbi protiv AKS-a, saradnja između malih stočara i veterinarskih stručnjaka je od vitalnog značaja. Ostati na oprezu, praktikovati stroge mere biološke bezbednosti i blagovremeno prijaviti bilo koje devijacije u ponašanju svinja naše su najmoćnije oružje protiv širenja ove bolesti.
Sastanak sa uzgajivačima stoke i veterinarskim stručnjacima, biće održan, danas, i u Kuzminu kako bi se ukazalo na značaj preventive.
Do sada ukupno potvrđeno 1.715 slučajeva afričke kuge svinja među domaćim svinjama u Srbiji. Od toga je 1.176 svinja podleglo bolesti, a zbog virulencije AKS humano je eutanazirano 20.738 svinja, saopštilo je Ministarstvo poljoprivrede.
Grad Sremska Mitrovica i veterinarska inspekcija pozivaju sve uzgajivače životinja i građane da pokažu odgovornost prema okolini i zajednici i da uklone sav nastali animalni otpad na način propisan zakonom. Pravilno rukovanje otpadom ima ključnu ulogu u očuvanju životne sredine i sprečavanju širenja zaraznih bolesti.
Svest o ozbiljnosti situacije i zajednička akcija svih relevantnih činilaca mogu doprineti uspešnoj borbi protiv daljeg širenja afričke kuge svinja u Sremu, sa ciljem zaštite stočarskog sektora i sačuvanja zdravlja životinja od ove opasne bolesti.
Poseban naglasak je na sprečavanju širenja afričke kuge svinja. Ukoliko primetite uginuće svinje, bez odlaganja obavestite nadležnog veterinarskog stručnjaka.
Prenošenje afričke svinjske kuge se dešava kontaktom između zaraženih i zdravih svinja, gutanjem kontaminirane hrane, pa čak i transportnim vozilima poput kamiona i traktora.