Nacionalna služba za zapošljavanje (NSZ) u Srbiji prijavila je značajan porast izdavanja radnih dozvola stranim državljanima, sa ukupno 13.133 izdate dozvole od 11. aprila. Podaci otkrivaju raznovrstan broj stranih radnika, među kojima su pojedinci iz zemlje kao što su Kina, Rusija, Turska, Indija, Kuba, Severna Makedonija, Ukrajina, Nepal i Bosna i Hercegovina. Najviše stranih radnika zaposleno je u građevinskom sektoru, a slede zanimanja u IT, ugostiteljstvu i raznim privrednim granama, pišu Novosti.
Građevinska industrija u Srbiji je imala značajan priliv stranih radnika, posebno u poslovima kao što su zidari, čeličani, opšti građevinski radnici, gipsari, stolari, zavarivači i IT stručnjaci. Kineske kompanije koje se bave infrastrukturnim projektima, uključujući izgradnju puteva i železnica, zapošljavale su sopstvenu radnu snagu. Slično tome, multinacionalne korporacije iz Rusije, sa velikim brojem zaposlenih koji privremeno borave u Srbiji, premestile su svoje poslovanje, uglavnom u IT sektor. Produktivnost i radna etika kineskih radnika su vredni pažnje, dok ruski državljani, vođeni željom da pribave neophodna dokumenta za zapadne zemlje, doprinose lokalnoj ekonomiji tokom svog privremenog boravka.
Osim u građevinskom sektoru, Srbija ima i nedostatak domaće radne snage u sezonskim poslovima, poput berbe voća, kao i u tekstilnoj industriji, gde se često zapošljavaju radnici iz Pakistana. Domaći radnici imaju tendenciju da preferiraju dugotrajno zaposlenje, a ne kratkotrajne sezonske poslove. Relativno veće plate i obezbeđen smeštaj i ishrana čine Srbiju atraktivnom destinacijom za radnike iz zemalja poput Pakistana, omogućavajući im da štede i izdržavaju svoje porodice kod kuće.
Pre dobijanja radne dozvole, strani državljani moraju da završe neophodne procedure za regulisanje boravka. Radne dozvole se izdaju na period trajanja radnog odnosa, koji ne prelazi odobreni period boravka, obično do godinu dana. Produženje je moguće ukoliko se ispune uslovi za dobijanje dozvole.