Raspisani izbori – naredni koraci na strankama, pokretima i grupama građana

Od strane Ozon
0 komentari

Nakon što su sinoć raspisani parlamentarni i lokalni izbori, naredni koraci su na strankama, pokretima i grupama građana. Potrebno je da Republičkoj izbornoj komisiji predaju 10.000 overenih potpisa za izbornu listu, a manjinske stranke dvostruko manje. Krajnji rok da to učine je, prema novim pravilima, 20 dana pre dana održavanja izbora.

Izborna trka za republički parlament, skupštine gradova Beograda i Bora, i još jedanaest opština – je počela. Pred nama je gotovo 50 dana kampanje, a stranke, pokreti i grupe građana koji će se okušati na biralištima 3. aprila, već su počeli sa prikupljanjem potpisa, dok je SNS predala listu. Ovi izbori, biće prvi put organizovani u skladu sa promenama u izbornom procesu, koje proizilaze iz seta izbornih zakona usvojenih desetak dana pre raspisivanja izbora.

„Od ovih izbora jako je pojednostavljena ta procedura, kao i dokumentacija za podnošenje lista kandidata za narodne poslanike. Neophodno je da bude skupljeno kao i ranije, overenih najmanje 10.000 potpisa birača“, izjavio je Vladimir Dimitrijević, predsednik Republičke izborne komisije.

Novina je i da je rok za predaju izbornih lista za parlamentarne izbore produžen sa 15 na 20 dana pre održavanja izbora. Uvedena je zakonska zabrana da se potpisi podrške prikupljaju od birača na njihovom radnom mestu ili da se birači na bilo koji način izlažu pritisku da potpisom podrže izbornu listu. Uz sve komisije, koje će pratiti regularnost izbora, uvedene su i lokalne.

Kada je o redovnim predsedničkim izborima reč, za njihovo raspisivanje stiču se uslovi početkom marta, 90 dana pred istek mandata aktuelnom šefu države. Redosled kandidata odlučivaće se žrebom. U aprilu se na birališta izlazi 13. put od uspostavljanja višestranačja u Srbiji.

Prema Zakonu o izboru narodnih poslanika, izbornu listu može da podnese politička stranka upisana u Registar političkih stranaka, koalicija stranaka i grupa građana.

Izborna lista podnosi se neposredno RIK-u u pismenom i elektronskom obliku na propisanom obrascu, a najkasnije 20 dana pre dana glasanja.

RIK je sinoć na sednici doneo odluku o obrascima za podnošenje izborne liste kandidata za narodne poslanike za izbore raspisane za 3. april, tako da su se time stekli uslovi da počne prikupljanje potpisa i podnošenje lista.

Birač svojim potpisom može podržati samo jednu izbornu listu, a izjava birača se overava kod javnog beležnika ili u opštinskoj, odnosno gradskoj upravi, a u oštinama gde nisu imenovani javni beležnici izjavu može da overi i sud.

Prema Zakonu u izboru narodnih poslanika, RIK je dužan da donese odluku o proglašenju izborne liste u roku od 24 časa od njenog podnošenja.

Ako podnosilac izborne liste nije priložio svu dokumentaciju ili ako postoje drugi nedostaci za proglašenje RIK traži da se nedostaci otklone u roku od 48 sati, a ako podnosilac liste ne dostavi sve što je neophodno onda RIK donosi rešenje kojim odbija da proglasi tu listu.

Ukoliko se nedostaci otklone, onda RIK ima obavezu da u roku od 24 časa od otklanjanja nedostaka donese rešenje kojim proglašava tu listu.

Na izbornoj listi mora biti najmanje 40 odsto pripadnika manje zastupljenog pola.

Zakonom je definisano i da RIK donosi odluku kojom utvrđuje zbirnu izbornu listu koju objavljuje u Službenom glasniku 15 dana pre dana glasanja.

Ta lista sadrži sve izborne liste, po redosledu njihovog proglašenja, sa ličnim imenima svih kandidata za narodne poslanike i njihovim podacima.

Možda Vam se svidi i