Jutarnje temperature blizu nultog podeoka opomena su za preduzimanje mera zaštite vodomera. Kako bi se izbeglo smrzavanje i oštećenje vodomera, ali i unutrašnjih vodovodnih instalacija potrebno je da korisnici vodosnabdevanja adekvatno zaštite merni instrument. Obaveza potrošača je da brinu o svojim unutrašnjim instalacijama i da se staraju da vodomerno okno bude čisto i zaštićeno od smrzavanja i mehaničkih oštećenja, kao i da vodomer bude dostupan za održavanje i očitavanje.
Do smrzavanja vodomera dolazi u slučajevima kada oni nisu propisno smešteni i adekvatno postavljeni. Takođe, nije redak slučaj da dođe do smrzavanja i pucanja unutrašnjih instalacija u objektima koji se tokom zime ređe koriste.
Izolacija vodomera može da se uradi postavljanjem, prekovodomera, termoizolacionog materijala – stiropora, daske, staklene vune ili slame.
Takođe i poklopci na vodovodnim šahtovima treba da budu dobro zatvoreni i da se ne otvaraju na niskim temperaturama. Treba povesti računa i o vodovodnoj instalaciji i preventivno izvršiti toplotnu izolaciju cevi u prostorijama koje se manje ili uopšte ne greju.
U objektima u kojima nema potrošnje vode tokom zime preporučuje se zatvaranje dotoka vode i ispuštanjevode iz instalacija, kako ne bi došlo do smrzavanja ipucanja mernog instrumenta i cevi.
Dvorišne česme bi trebalo isključiti, a dvorišne vodovodne instalacijeisprazniti ili preventivno i blagovremeno zaštititi.
Na taj način, uz malo pažnje mogu se izbeći kvarovi koji iziskuju i troškove sanacije.